Yangın Yüzünden Terk Edilen Yerleşimde Bronz Çağı Yemekleri Bulundu

İngiltere’de bir Bronz Çağı kazısında, 3,000 yıl önce yaşanan bir yangın sonrası alanın hızlıca terk edildiğine dair izler bulundu. Peterbrorough’daki kazılar, oldukça zengin olduğu düşünülen bir yerleşimde gerçekleşiyor.  Bronz Çağı’nda bir yangında yok olan yerleşimde, bir çömlekte MÖ. 800-1000 yıllarına tarihlenen yemek kalıntıları, kumaş kalıntıları ve birçok diğer ilginç kalıntılar bulundu. 

Must Farm isimli arkeolojik alan Bronz Çağı sonundaki büyük bir yangınla nehre doğru yıkılmadan önce, tahta kazıklarla çevrilerek korunmuştu. Alanın suya batması buluntuların korunmasını sağladı, ve uzmanların deyişiyle bir zaman kapsülü yarattı. Bu zaman kapsülünde ıhlamur ağacı kabuğundan yapılan olağanüstü süslü fayanslar, ve 2011de ortaya çıkarılan, ağaç kütüğünden yapılan ünlü tekneler de korunmuştu.

Eski nehir kanalında bulunan Demir Çağı Ağaç Kütüğü Teknesi

Kazıda bulunan küçük nadir çömlekler, 1200 yıllık yiyecekleri hala barındıran kavanozlar, ve egzotik cam boncukların, tarihöncesi hayata ışık tuması bekleniyor.

Arkeolog Kasia Gdaniec “Burada yaşayanların yangın çıkınca herşeyi geride bırakmak zorunda kaldığını düşünüyoruz. Nehir tortularında olağanüstü çeşitlilikte buluntular var, bunların bir kısmı 2006’daki değerlendirmede bulunmuştu” diyor.

“Buluntular arasında içinde vitrifiye olmuş yiyecekler olan yanmış bir çömlek ve kısmen yanmış bir kaşık vardı. Bunlar da yerleşimin hızlıca terk edildiğini düşündürüyor.”

“Fakat yangından etkilenen insanların kalıntılarını bulmayacağımızı düşünüyoruz. Ama bu olasılık da tabi ki göz ardı edilemez. Bu ilginç bir kazı. Eski nehir kanalında su altında kalan tortular sayesinde buluntular çok iyi korunmuş.”

“Gelecek çalışmalarda bir ahşap yapının yeni kısımlarını, organik kalıntıları ve balıkçılık ekipmanı bulacağımızı tahmin ediyoruz”.

Arkeolog David Gibson “Genelde, Geç Bronz Çağı yerleşimlerinde, çukurlar, kazık delikleri ve belki de bir-iki heyecan verici metal buluntu ortaya çıkartılır. Bu buluntularla insanları, yerleşimin zamanında canlı ve müreffeh bir yerleşim olduğuna ikna etmek zordur. Fakat Must Farm’da çok daha fazla şey korunmuş durumda. Nasıl giyindikleri ve nasıl yemekler yedikleri de dahil olmak üzere, Geç Bronz Çağı insanlarının günlük hayatları hakkında birçok şey öğrenmek için fantastik bir fırsat” diyor.

Historic England Derneği’nden Duncan Wilson “Ani terk edilmesi ve çok iyi korunması kombinasyonu, gelecekte çok daha ilginç keşifler yapılabileceğini gösteriyor” diyor.

Yerleşimin bir madenin kenarındaki konumu yüzünden daha önceki in-situ koruma teşebbüsleri ise maalesef işe yaramadı.

Yerleşim çok iyi korunmuş durumda olduğu için Britanya’nın Pompeii’si olarak anılıyor.


Culture24 . Fotoğraflar: Cambridge Archaeological Unit

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login