Gazze Yakınında 2000 Yıllık Yunus Heykeli Bulundu

Gazze şeridi yakınındaki geç Bizans ve erken İslami dönem kazısında 2000 yıllık mermerden bir yunus heykeli ortaya çıktı. Heykel, ağzında balık tutan bir yunusu betimliyor. Arkeologlar 40 cm boyundaki heykelciğin, daha büyük bir heykelin parçası olabileceğini düşünüyor, ve nasıl bir Bizans tabanında bulunduğunu merak ediyor.

Heykel, geçtiğimiz Mart ayında, geç Bizans ve erken İslami dönem kalıntıları barındıran Kuzey Negev’de bulundu, fakat İsrail Tarihi Eserler Kurumu tarafından bu hafta açıklandı.

Arkeolog Alexander Fraiberg, heykelin Roma dönemine ait olduğunu, fakat daha sonra Bizans döneminde döşenen bir tabanda kullanıldığını düşündüğünü söyledi. Fraiberg “İlginç bir keşifti çünkü heykel yüzüstü duruyordu. Yani bulunduğu halinde, görünşünü görmek imkansızdı” dedi.

Heykelin olasılıkla bir tanrı ya da tanrıçanın gerçek boyutlu bir heykelinin bir parçsı olabileceği düşünülüyor. Roma ve Bizans dönemi üzerine uzman arkeolog Rina Avner “Parçası olduğu heykel Yunan güzelik ve aşk tanrıçası Afrodit’in olabilir. Afrodit bir deniz köpüğünden doğmuştu. Fakat heykelin deniz tanrısı Poseidon’a ait olma ihtimali de oldukça yüksek” diyor.

Hem Afrodit hem de Posiedon, yakındaki antik liman şehri Ashkleon sikkelerinin üstünde görülüyor. Ashkleon’da ayrıca Afrodit adına büyük bir tapınak da bulunmaktaydı.

Fraiberg “Heykelin nereden geldiği, kimin onu tahrip ettiği, ve nasıl ve ne zaman yunus heykelciğinin buraya getirildiği bizim için birer gizem.” diyor.

Times of Israel

 

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login