Kafaları Ayrılmış 1.700 Yıllık İskeletler Bulundu

İngiltere, Suffolk’ta bir Antik Roma mezarlığını kazan arkeologlar, kafaları vücutlarından ayrılmış iskeletler buldu.

Ekip, çok sayıda baş kesilmiş Antik Roma mezarı buldu. C: Archaeology Solutions.

İngiltere’de yapı geliştirme projesi öncesi bir bölgede yapılan kazılarda, Antik Roma mezarlığı ortaya çıktı. Mezarlarda bulunan 52 iskeletin 17 tanesinde kafalar, bacakların yanına ya da bacakların arasına yerleştirilmişti.

Arkeolog Andrew Peachey, bulguların, Antik Roma ölü gömme adetlerine dair “büyüleyici bir bakış açısı” sunduğunu söylüyor.

(İtalya’da 1500 Yıllık ‘Vampir Mezarı’ Bulundu)

4. yüzyıla tarihlenen Roma mezarlığı, muhtemelen yakınlarda bir yerleşim yerinde yaşamış olan erkek, kadın ve çocukların kalıntılarını içeriyor.

Bulunan iskeletlerin %40’ının kafaları vücutlarından ayrılmış ve bacaklarının arasına ya da yanına gömülmüş.

İskeletlerin %40’ına kadarının başının kesilmiş olduğu gerçeği, özellikle bölgede çok fazla kafa kesmenin istatistiksel anomalisine sahip, oldukça nadir görülen bir bulguyu temsil ediyor.

Peachey, “Çok özel bir mezar geleneği uygulayan bir nüfusun çok özel bir bölümüne bakıyoruz.” diyor.

(İngiltere’de Büyük Viking Ordusu’na Ait Kanıtlar Bulundu)

Peachey, bunların infaz olduğuna inanmadığını ve birey öldükten sonra kafaların “dikkatlice” çıkarılmış olmasının muhtemel olduğunu söylüyor.

4. yüzyıla tarihlenen Roma mezarlığı, muhtemelen yakınlarda bir yerleşim yerinde yaşamış olan erkekleri, kadınları ve çocukları içeriyor.

Araştırma ekibi, söz konusu nüfus hakkında mümkün olduğunca bilgi bulmak için kemikleri analiz ediyor.

Suffolk eyaleti, Romalılar 1. yüzyılda burayı istila ettiğinde Iceni kabilesinin kontrolü altındaydı. MS 1. yüzyılın ortasından MS 5. yüzyılın başlarına kadar, Norwich yakınlarındaki Colchester ve Caistor’daki başlıca Roma yerleşimleri arasında yoğun bir yerleşim alanıydı.

Suffolk’taki en önemli Roma sitelerinden biri Ipswich’teki Castle Hill’deki belki de bir avlu etrafında düzenlenmiş birkaç binadan oluşan villa kompleksi.


BBC. 7 Ocak 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login