Meksika’da Deri Yüzme Tanrısına Ait Tapınak Bulundu

Meksika’da, esirlerin derileri yüzülerek ve kurban edilerek tapınılan bereket ve savaş tanrısı Xipe Totec’in ilk tapınağı bulundu.

Derisi yüzülmüş bir insan cesedi olarak tasvir edilen bereket tanrısını betimleyen bir kafatası benzeri taş oyma ve taş gövde. C: Meliton Tapia Davila/INAH

Bulgular, rahiplerin, kurbanlarını tapınağın iki yuvarlak sunağından birinde ritüel olarak kurban ettiklerini, sonra diğer sunağın üzerinde derisini yüzdüklerini ve daha sonra bu derileri giydiklerini gösteriyor.

Tarihçiler, Xipe Totec’in (“derisi yüzülmüş tanrı”), günümüzde orta ve batı Meksika ile Körfez kıyılarında yaşamış çok sayıda insan tarafından tapınım gördüğünü uzun zamandır biliyorlardı.

(Meksika’daki 1300 Yıllık İnsan Kemikleri Boyanarak Takı Yapılmış)

Ancak, Puebla’nın merkezi devletindeki Ndachjian-Tehuacan arkeolojik sit kalıntıları arasında yapılan keşif, tanrıya adanmış bir tapınağı ilk defa buldu.

Tanrı Xipe Totec’in betimlemesi daha önce başka kültürlerde bulunmuş olmasına rağmen, bütün bir tapınak hiç keşfedilmemişti. C: Meliton Tapia Davila/INAH

Ancak, Ndachjian Tehuacan arkeolojik bölgesinin kalıntıları arasında yapılan keşif, ilk defa bu tanrıya adanmış bir tapınağı ortaya çıkardı.

Alanda ele geçen eserler arasında, tanrı Xipe Totec’e ait üç taş heykel yer alıyor. Bunlardan ikisi derisi yüzülmüş kafa heykeli iken, bir diğeri ise tanrı tarafından giyilen kurban derilerini temsil eden oymalar ile kaplı bir gövde heykeli.

(Peru’da Kalpleri Çıkarılarak Kurban Edilen 140 Çocuk Bulundu)

Proje lideri Noemi Castillo Tejero, “Estetik olarak konuşmak gerekirse çok güzel bir parça. Yaklaşık 80 santimetre yüksekliğinde ve göbek deliğinde bir delik var. Tarihi kaynaklara göre bu delik, törenlerde onu ‘canlandırmak’ için yeşil bir taşın yerleştirildiği yerdi.” diyor.

Xipe Totec olarak bilinen tanrı heykelinin gövdesi. C: Meliton Tapia Davila/INAH

Kafatasları yaklaşık 70 santimetre yüksekliğinde ve yaklaşık 200 kilogram ağırlığındaydı.

Söz konusu tapınak, yaklaşık olarak 1000 yılından 1260 yılına kadar kullanılmış olmalıydı. İspanya’nın Meksika’yı işgal etmesi, 1519 yılında Hernan Cortes’in gelişiyle başlamıştı.

Xipe Totec, İspanyol öncesi Meksika’daki en önemli tanrılardan biriydi ve yerli Nahuatl dilinde “derisi yüzülen kişinin derisini giyen” anlamına gelen Tlacaxipehualiztli adlı bir törenle ibadet ediliyordu.

Ndachjian – Tehuacan arkeolojik sit alanı, derisi yüzülmüş tanrıya adanmış bilinen ilk tapınak. C: Meliton Tapia Davila/INAH

Kurbanlar, ya gladyatör savaşları ile ya da oklarla vurularak öldürülmüş, daha sonra Xipe Totec’i onurlandırmak için derileri yüzülmüştü. Daha sonra kurbanların derileri sunakların dibine gömülmüştü.

Ndachjian-Tehuacan sahasındaki sunakların önünde toprakla doldurulmuş iki delik bulundu.


AFP. 4 Ocak 2019.Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login