Bursa’da Antik Kente Yapılacak AVM’ye Boykot Çağrısı

Bursa’da, MÖ 7. yüzyıla ait Myrleia Antik Kenti üzerine AVM yapmak isteyen Özdilek’i boykot çağrısı yapıldı.

Bursa’da bulunan Myrleia Antik Kenti’nin kalıntılarının hapsedildiği Özdilek AVM’ye karşı boykot kararı alındı. Myrleia Antik Kenti Platformu, imar affından yararlanarak ruhsat alan ve antik kent üzerinde AVM işletecek olan Özdilek’e tepki göstererek,

“Palmira Antik Kenti IŞİD tarafından yıkıldığında, Afganistan’da Buda heykelleri parçalandığında, İsrail yönetiminin Kudüs’teki uygulamalarıyla içimiz nasıl acıdıysa, Bursa’da bir market zincirinin uygulamaları da içimizi acıtıyor. Gelin o marketi Mudanya’da çalıştırmayalım.” diyerek, boykot çağrısı yaptı.

Park olarak düzenlenecek

Açıklamada konuşan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, AVM inşaatının önünü açan kararlara imza atan müzeler müdürlüğü uzmanları, kurul üyeleri ve bilirkişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

(Antik Kente İlgisizlik Nedeniyle AVM’de Sergi Açıldı)

Türkyılmaz ayrıca, AVM’nin bulunduğu alandaki taşınmazların arkeopark olarak düzenlenmesine ilişkin plan değişikliğini meclise sunacaklarını belirtti.

Myrleia Antik Kenti Platformu, antik kentin liman kısmında bulunan kalıntılarının üzerine AVM inşa edilmesine tepkilerini dile getirmek için basın toplantısı düzenledi.

AVM’nin bulunduğu alandaki taşınmazların arkeopark olarak düzenlenmesine ilişkin 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği önerisini, ekim ayı belediye meclisine sunmaya hazırlandıklarını açıklayan Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, AVM inşaatının devam etmesi ve tamamlanmasının önünü açan kararlara imza atan Müzeler Müdürlüğü uzmanları, kurul üyeleri ve bilirkişiler hakkında yasal işlem başlatılması için suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Başkan Türkyılmaz, şöyle dedi:

“Ekim ayı meclisine sunulmak üzere plan değişikliğini gündeme getirdik. Umuyorum ki diğer siyasi partiler de arkeopark müze şeklinde düzenleyeceğimiz plan değişikliğine karşı çıkmayacaktır. AVM’ye girişin sağlandığı yol, Mudanya Belediyesi’nin tapulu yeri. O yol ‘demiryolu parkı’ olarak Fen İşleri Müdürlüğümüzün çalışmasıyla planlanıp, park olarak arkeoparkın yol boyunca süslendiği yürüyüş yolu yapılacak. Avrupa’nın gelişmiş ülkelerindeki gibi tramvaya benzer bir araçla turistik gezi turları yapılacak. Myrleia insanlığın olacaktır. Myrleia’nın hem Mudanyamıza hem ülkemize kazandırılması için hem esnafımızın hem de halkımızın birlikte mücadelesi gerekiyor. Doğru her zamanki gibi kazanacaktır.”

Tescil için karara gerek yok

Danıştay tarafından Myrleia Antik Kenti Platformu lehine bozulan kararın ardından hala bir keşif ve bilirkişi incelemesi beklendiğini hatırlatan Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun ise,

“Oranın antik kent olduğunu, dünya mirası olduğunu ortaya koymak için tescil kararına mı ihtiyaç vardır?” diye sordu. Burayı 3. Derece SİT olarak tescil eden dönemin kurul üyelerinin hep birlikte dünyaya karşı suç işlediklerini belirten Altun “Bizim bütün dünya haklarının sahip olduğu tarihi alan üzerine, geçmişin üzerine, geleceği inşa edeceğimiz değerlerimiz üzerine AVM asla yapılamaz. Palmira Antik Kenti IŞİD tarafından yıkıldığında nasıl içimiz acıdıysa, Afganistan’da Buda heykelleri parçalandığında nasıl içimiz acıdıysa, İsrail’in Kudüs’teki uygulamaları nasıl içimizi acıttıysa, bu market zincirinin uygulamaları da içimizi acıtıyor. Halka rağmen hiçbirşey yapılamaz. Hiçbir duyarlı Bursalının buradan alışveriş yapacağını düşünüyorum.” dedi.


DHA, Evrensel. 

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login