Aigai Antik Kenti’nde Tiyatro Girişi Bulundu

Manisa’daki Aigai Antik Kenti’nde yapılan kazılarda 2.200 yıl öncesine ait ve vomitorium adı verilen tiyatro girişi ortaya çıkarıldı.

Manisa Aigai Antik Kenti’nde, antik dönemde şehirlerin önemli toplanma merkezleri olan tiyatrolara giriş çıkışları kolaylaştırmak için yapılan ve vomitorium adı verilen 2.200 yıllık giriş bulundu.

(Aigai Antik Kenti’nde Satyr Figürlü Vazo Bulundu)

Geçmişi milattan önce 8. yüzyıla kadar uzanan Aigai Antik Kenti’nde, Doç. Dr. Yusuf Sezgin başkanlığındaki kazı ekibi, bu yılki çalışmalarında Aigai Tiyatrosu’nun 2. 200 yıllık vomitoriumunu gün ışığına çıkardı.

Tonozlu bir koridor

Doç. Dr. Yusuf Sezgin, antik kentte 2004 yılında başlayan kazılarda kentin sosyal yaşamı hakkında önemli bulgulara ulaştıklarını, her geçen yıl buluntulara yenisinin eklendiğini, bu yıl gün yüzüne çıkardıkları vomitoriumun da bunlardan biri olduğunu söyledi.

Buldukları yapıyı milattan önce 2. yüzyıla tarihlendirdiklerini belirten Sezgin, 3 metre genişliğinde ve 6 metre uzunluğundaki yapının yaklaşık 6.600 seyirci kapasiteli tiyatronun doğusunda bulunan antik yoldan gelen seyircileri, tiyatronun içerisine ulaştırmak için tonozlu bir koridor şeklinde inşa edildiği anlattı.

Hermes’in asası

Sezgin, yapıda büyük bir mühendislik başarısı sergilendiğini belirtti ve şöyle devam etti;

“Yapının blok taşları üzerinde inşa faaliyetlerini kolaylaştırmak için kullanılan taşçı işaretleri görülüyor. Bu işaretlerin amacı; üzerindeki işaretleri takip ederek taşların doğru sırayla doğru yere konmasını kolaylaştırmak. Ayrıca yapının kemer taşları üzerinde tiyatro masklarına ait kabartmalar açığa çıkarttık. Bunlardan biri de Yunan mitolojisinde haberleşme tanrısı olarak bilinen Hermes’in asası.”

Giriş çıkışı düzenliyor

Yapının örneklerine çevredeki arkeolojik kentlerde pek rastlanmadığını söyleyen Sezgin, şunları anlattı:

“Roma döneminde kentteki nüfusun artmasıyla beraber böyle bir bina inşa etme ihtiyacı duyulmuş. Bu çok özel işlevsel bir yapı. Tiyatronun yapımından 200 yıl sonra inşa edilmiş. Kalabalık gruplar tiyatroya geldiğinde giriş çıkış problemli hale gelebilir. Bu yapı bunu düzenliyor.”


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login