Aigai Antik Kenti’nin Meclis Binasına Sponsor Olan Ailenin İsimleri Bulundu

Manisa’’da yer alan Aigai Antik Kenti’ndeki meclis binasının inşasına sponsor olan ailenin bireyleri, isimleri heykel kaidesine yazılarak onurlandırılmış. Kaidede ayrıca “Hayırsever (euregetes) Antiphanes ve Diaphenes halk tarafından onurlandırıldı.” yazıyor.

Aigai Antik Kenti'nin Meclis Binasına Sponsor Olan Ailenin İsimleri Bulundu

MÖ. 1100 yıllarından sonra Yunanistan’dan gelip kuzeybatı Anadolu kıyılarına yerleşen Aioller tarafından kurulan Aigai Antik Kenti’nin meclis binasında sürdürülen kazılarda halk tarafından onurlandırılan bir aileye ait isimler keşfedildi. Meclis binasının yapımına destek olduğu anlaşılan aile bireylerinin isimleri bir heykelin kaidesinde bulundu.

Sponsorluk tarihi 2200 yıl öncesine gidiyor

Antik 12 İyon kentinden olan Aigai Antik Kenti’ndeki kazılarda dönemin zenginlerinden olan bir aileye ait heykel bulduklarını belirten Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sezgin, şunları söyledi:

“Heykele ait mermerden 6 metrelik bir de kaide vardı. Kazı heyeti olarak bu eserleri titizlikle inceledik ve bazı bulgulara ulaştık. Kaidede, o dönemin zengin ailelerinden 6 kişinin ismi vardı. Bunlar aynı aileye ait. Yazıda, ‘Hayırsever (euregetes) Antiphanes ve Diaphenes halk tarafından onurlandırıldı’ şeklinde bir ibareye rastladık. O dönemde kolay kolay hiç kimsenin bu şekilde heykeli yapılmaz. Mermerdeki ifadeden, heykeli yapılan ailenin antik kentin meclis binası inşaasına katkı sağladığını anlıyoruz. Anlaşıldığı kadarıyla aile o dönemde yaşanan maddi sıkıntıyı bir şekilde gidermişler. Antik dönemde bu tür destekler mutlaka onurlandırılır. Bu sponsorluğu yapan ailenin 6 kişilik bir aile olduğunu biliyoruz. Bütün isimleri de elimizde. Kent, sponsor olan bu aileyi onurlandırmış ve her birinin heykelleri meclis binasına dikilmiş. Kazılarda ortaya çıkardığımız meclis binasındaki heykellerden, sponsorluğun tarihinin 2200 yıl öncesine kadar gittiğini tespit ettik.”

Heykeltraş Bergamalı

Heykeli yapan heykeltraşın da Bergamalı olduğunu belirlediklerini belirten Sezgin, heykellerin üzerindeki antik Grekçe “Menestratus Hippiyu Pergammenos Epeue” imzasını gördüklerini söyledi ve “Bu imzayı iki heykelin üzerinde gördük. Bu da bize dönemin en önemli heykeltraşlarının yetiştiği Bergama’dan gelen sanatçı, bu ailenin heykelini yapmış.” dedi.

Aigai Antik Kenti

Manisa’ya yaklaşık 49 km mesafedeki Köseler Köyü yakınında bulunan Aigai Antik Kenti, MÖ. 1100 yıllarından sonra Yunanistan’dan gelerek Kuzeybatı Anadolu kıyılarına yerleşen Aioller tarafından kuruldu. Antik kentte ticaretten çok tarım ve hayvancılık yapıldı. Antik yazar Herodotos MÖ 5. yüzyılda, Aigai’den Aiollerin kurduğu 12 kentten biri olarak bahsediyor. Kent MÖ. 6. Yüzyıldan itibaren sağlam surlarla çevrildi. Antik tarihçilerin bir diğeri Strabon da buradan bahsediyor ve kentin kıyıda değil dağlık kısımda olduğunu belirtir.

Aigai Antik Kenti, MS. 17’de gerçekleşen depremle birlikte yıkıldı fakat İmparator Tiberius’un destekleriyle tekrar toparlandı. Helenistik Dönem’de oldukça gelişen kente, tiyatro, üç katlı agora, meclis binası gibi birçok kamu yapısı yapıldı. Tüm sokaklara taş döşendi, taş döşemelerin alt kısımlarına yağmur sularını yüzlerce sarnıca yönlendiren kanalizasyon sistemi kuruldu. Kentin gerçek kuruluş tarihi bilinmediği gibi terk ediliş tarihinin de MS. 7. Yüzyılda Arap akınları ile olduğu tahmin edilmekte.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login