Kanuni Sultan Süleyman’ın Zigetvar’daki Türbesi Kesin Olarak Bulundu

1566 yılında Zigetvar Kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının defnedildiği yer kesin olarak bulundu.

Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar'daki Türbesi Kesin Olarak Bulundu

Araştırmayı yürüten ekibin başındaki ODTÜ Mimarlık Tarihi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Ali Uzay Peker; “Ortaya çıkan yapının bir türbe olma ihtimalini her zaman söyledim. Ama yanındaki yapıların da ortaya çıkmasını bekledim. Palankada sadece türbe yok çünkü onun yanında Sultan Süleyman’ın türbesi, yanında cami, tekke ve yeniçeri odaları da bulunmakta. Bunların hepsinin ortaya çıkarıldığı takdirde buranın türbe olduğu hakkında kesin olarak konuşabileceğimizi her zaman söyledim. Yapılan çalışmalarda türbenin yanı sıra cami ve onun yanında tekke de ortaya çıkarıldı. Ayrıca bunların birer Osmanlı yapısı olduğu maddi verilerle kanıtlandı.”

Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar'daki Türbesi Kesin Olarak Bulundu

Tarihi kaynaklarda da bu bölgede Osmanlı yerleşkesi olduğuna ve yapılan yüzey araştırmalarında çok sayıda Osmanlı dönemine ait parçaların bulunduğuna dikkati çeken Peker, “Burada iki önemli kaynağımız var. Birincisi Evliya Çelebi. Kendisi bu bölgede dışında kervansaray bulunan bir medreseden bahsediyor. Burada palankanın dışında zamanla bir Osmanlı kasabası oluşmuş. Bunu zaten yüzey araştırması da bize gösteriyor. Zaten bölgedeki alanda yürüdüğünüzde de Osmanlı dönemine ait birçok seramik parçası ile karşılaşıyorsunuz.” dedi.

Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar'daki Türbesi Kesin Olarak Bulundu

Peker, içinde türbe, cami ve tekkenin bulunduğu palankanın kazısının tamamlandığını, bölgede bulunan Osmanlı yerleşkesinin de ileride yapılacak kazılarda gün yüzüne çıkarılabileceğini belirtti.

Araştırmalar böyle başladı

Zigetvar seferi sırasında 72 yaşında ölen ve iç organları çıkartılarak Zigetvar önünde gömülen Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın kayıp mezarı kesin olarak bulundu. Yıllardır bir muamma olan mezar yeriyle ilgili en kapsamlı çalışma, 2012’de TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı) ve Pecs Üniversitesi arasında başlatılmıştı.

Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar'daki Türbesi Kesin Olarak Bulundu

Mezarın bulunması için yapılan çalışmalar kapsamında Türk ve Macar devlet arşivleri, tapu kayıtları, seyyah notlarının yanı sıra Alman, Fransız, Hırvat, Avusturya ve İtalyan arşivleri de tarandı. ‘Türbek’ adı verilen Sultan Süleyman Türbesi ve Osmanlı kasabası, 16. yüzyılda yapılmış mimari çizimi ve son olarak bir hafta önce toprak altında yapılan jeotermal taramada birebir örtüşmüştü.

Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının defnedildiği Zigetvar’daki türbenin yanında daha sonra Sokullu Mehmet Paşa’nın yaptırdığı caminin kalıntıları bulunmuştu.

Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar'daki Türbesi Kesin Olarak Bulundu

Kanuni Sultan Süleyman’ın Ölümü

Zigetvar Kalesi’nin kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman’ın ölüm haberi askerler arasında moral bozukluğu yaratmaması için gizlendi. Cesedi bozulmasın diye iç organları çıkartılarak otağının bulunduğu yere gömüldü. Bedeni ise muhasaradan sonra İstanbul’a getirilerek Süleymaniye Camisi avlusundaki bugünkü yerine defnedildi.

Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar'daki Türbesi Kesin Olarak Bulundu

Kanuni’nin ölümünden sonra tahta geçen II. Selim, babasının iç organlarının gömülü olduğu yere türbe, etrafına da külliye yaptırdı. 150 yıl kadar hizmet veren bu yapılar daha sonra Zigetvar Kalesi’ni işgal eden Habsburg askerleri tarafından yıkıldı. Macarlar tarafından bu bölgeye türbe anlamına gelen “Turbek” ismi verildi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login