Aigai Antik Kenti’nde Kazılar Başladı

Manisa’nın Yunusemre ilçesi Yuntdağı bölgesinde yer alan Aigai Antik Kenti’nde 2015 kazı sezonu düzenlenen törenle beraber başladı. Bu yıl altı ay sürmesi planlanan kazılarda antik yolların günyüzüne çıkarılması hedefleniyor. Çalışmalar, antik kentin nekropolü ve sanayi mahallelerinde de yoğunluk kazanacak.

Tarihi MÖ. 8. Yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti’nin Kazı Başkanı ve Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Doğer, 2004 yılından beri devam eden kazı çalışmalarında bu yıl, ziyaretçilerin antik kenti daha rahat gezebilmeleri için antik yolların açığa çıkarılacağını söyledi.

Aigai Antik Kenti

Manisa ili, Yunusemre ilçesine bağlı Yuntdağıköseler Köyü’nün 2 km. güneyindeki Gün Dağı’nın üzerinde yer alan kent, MÖ. 1100 yıllarından sonra Yunanistan’dan gelerek Kuzeybatı Anadolu kıyılarına yerleşen Aioller tarafından kurulur. Ticaretten çok tarım ve hayvancılık yaparlar. Herodotos MÖ 5. yüzyılda, Aigai’den Aiollerin kurduğu 12 kentten biri olarak bahseder. Kent MÖ. 6. Yüzyıldan itibaren sağlam surlarla çevrilidir. Antik tarihçilerin bir diğeri Strabon da buradan bahseder ve kentin kıyıda değil dağlık kısımda olduğunu belirtir.

Aigai Antik Kenti, MS. 17’de gerçekleşen depremle birlikte yıkılır fakat İmparator Tiberius’un destekleriyle tekrar toparlanır. Helenistik Dönem’de oldukça gelişen kente, tiyatro, üç katlı agora, meclis binası gibi birçok kamu yapısı yapılır. Tüm sokaklara taş döşenir, taş döşemelerin alt kısımlarına yağmur sularını yüzlerce sarnıca yönlendiren kanalizasyon sistemi kurulur. Kentin gerçek kuruluş tarihi bilinmediği gibi terk ediliş tarihinin de MS. 7. Yüzyılda Arap akınları ile olduğu tahmin edilmekte.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login