Aigai Antik Kenti’nde Satyr Figürlü Vazo Bulundu

Manisa ilinin Köseler Köyü’nde bulunan Aigai Antik Kenti’nde 2000 yıllık Satyr figürlü vazo bulundu.

Aigai Antik Kenti'nde Satyr Figürlü Vazo Bulundu

2004 yılından beri arkeolojik kazıların devam ettiği Aigai Antik Kenti’nde Satyr figürlü bir vazo bulundu. MS. 1. ya da 2. yüzyıla ait olduğu düşünülen vazonun, ağız kısmına yakın bir bölümde Satyr figürü bulunuyor. Söz konusu vazo, Aigai Antik Kenti’nin Bouleuterion’unda (Halk meclisi) bulundu.

Yunan mitolojisinde Satyr, at kuyruklu ve at kulağına benzer kulaklarıyla ata benzeyen, Dionysus’a eşlik eden erkek arkadaşlarından biridir. Erken dönem betimlemelerinde bazen at bacaklı olarak da tasvir edilmiştir. Fakat Satyr, Roma mitolojisinde keçi özellikleri edinmiştir ve yarı keçi yarı insan haline girmiştir.

Aigai Antik Kenti

Manisa’ya yaklaşık 49 km mesafedeki Köseler Köyü yakınında bulunan Aigai Antik Kenti, MÖ. 1100 yıllarından sonra Yunanistan’dan gelerek Kuzeybatı Anadolu kıyılarına yerleşen Aioller tarafından kuruldu. Antik kentte ticaretten çok tarım ve hayvancılık yapıldı. Antik yazar Herodotos MÖ 5. yüzyılda, Aigai’den Aiollerin kurduğu 12 kentten biri olarak bahsediyor. Kent MÖ. 6. Yüzyıldan itibaren sağlam surlarla çevrildi. Antik tarihçilerin bir diğeri Strabon da buradan bahsediyor ve kentin kıyıda değil dağlık kısımda olduğunu belirtir.

Aigai Antik Kenti, MS. 17’de gerçekleşen depremle birlikte yıkıldı fakat İmparator Tiberius’un destekleriyle tekrar toparlandı. Helenistik Dönem’de oldukça gelişen kente, tiyatro, üç katlı agora, meclis binası gibi birçok kamu yapısı yapıldı. Tüm sokaklara taş döşendi, taş döşemelerin alt kısımlarına yağmur sularını yüzlerce sarnıca yönlendiren kanalizasyon sistemi kuruldu. Kentin gerçek kuruluş tarihi bilinmediği gibi terk ediliş tarihinin de MS. 7. Yüzyılda Arap akınları ile olduğu tahmin edilmekte.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login