İznik Ayasofya Camii de Restorasyon Kurbanı

Bursa’nın İznik ilçesinde bulunan Ayasofya Orhan Camii de restorasyon kurbanları arasında yerini aldı. Caminin eski tuğla duvarlarına monte edilen cam kapı görenleri şaşırttı.

İznik Ayasofya Camii de Restorasyon Kurbanı

MS. 325 yılında İznik Ayasofya Camii’nde toplanan Konsül’den dolayı Hıristiyan dünyası için kutsal kabul edilen Ayasofya Müzesi, restorasyon adı altında günümüz modern binalarına döndürüldü. Camdan kapı monte edilmesi ve çeşitli yerlerinin betonla kaplanması büyük hayal kırıklığı yarattı. İlk restorasyon çalışmalarının 2007 yılında başladığı Ayasofya Orhan Camii’nin kubbeleri ve minaresi betonla sıvandı.

İznik Ayasofya Camii

İznik’in tam ortasında, surlarla çevrili kentin dört kapısından gelen yolların kesiştiği yerde yapılan İznik Ayasofya Camii, Hıristiyanlıkla ilgili önemli kararların alındığı 7. konsül 787 yılında toplandığı yerdir. 1331′den sonra Orhan Gazi Camine dönüştürülmüştür. Hıristiyan inancına göre kutsal bilgelik olarak isimlendirilen bu kilise, üç nefli olup, doğu-batı uzantısında dikdörtgen planlı bazilika tipinde yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman (1520-1560) zamanında Mimar Sinan bu yapıda büyük değişiklikler yapmıştır.

Fotoğraflar twitter kullanıcısı: @carnafauna

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login