İznik’te Orhan Gazi’nin Yaptırdığı Hamam Ortaya Çıkarıldı

İznik’teki bir zeytin bahçesinde, 13. yüzyılda Orhan Gazi tarafından yaptırılan tek kubbeli bir hamam ortaya çıkarıldı.

800 yıllık hamam bir zeytin bahçesinde bulundu.

İznik Müze Müdürlüğünce Yenişehir Kapı mevkisindeki zeytinlikte bulunan hamamda kazı çalışmaları devam ediyor.

(İznik’te 2.300 Yıllık Mozaikli Lahit Bulundu)

İlçe Belediye Başkanı Osman Sargın yaptığı açıklamada, İznik’in uzun süren fethi sırasında Orhan Gazi’nin ordusunu konaklattığı mevki olan Yenişehir Kapı civarına cami, hamam ve medrese yaptırdığını söyledi.

İznik’te bulunan tek kubbeli hamam.

“Arkeolojik kazılar tamamlandığında medrese kalıntılarının da çıkacağı kesin. Bu müjdeli haberi halkımızla paylaşacağız.” diyen Sargın, şöyle konuştu:

“Zeytin bahçeleri kazıldıkça 1300’lü yıllara gidiyoruz. Şu an bulunan bu hamam 1300’lü yıllarda Orhan Bey tarafından şehre giriş hazırlığı yapan ordusunun yıkanma, eğitim ve ibadetlerini yerine getirmesi için yapılmış müştemilatın bir parçasıdır. Kazı çalışmaları sonucunda muhteşem bir hamam örneği ortaya çıktı. İnşallah kısa sürede restorasyonu tamamlanıp insanlığın hizmetine sunulacaktır. İznik’in toprağından tarih fışkırmaya başladı. Tarlalarımızda antik çağlara ait lahitler ve antik kentler çıkmaya başladı. Tüm restorasyonlar bittiğinde şehrimiz tekrardan şahlanacaktır.”

Orhan Gazi tarafından yaptırılan hamam kalıntısı.

Sargın, dünyanın ortak kültür mirası olan bu eserleri, tüm insanlığın hizmetine sunmayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Zaten şehrimiz UNESCO Dünya Miras Listesi’ne doğru emin adımlarla ilerliyor. Bu çalışmalar, süreci taçlandıracaktır.” dedi.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login