İznik Çini Fırınları Kazı Çalışmaları Başladı

İznik Çini Fırınları Kazısı 2015 kazı sezonu çalışmaları 20 Temmuzda başladı.

İznik Çini Fırınları Kazı Çalışmaları Başladı

İHA’nın haberine göre, Kazı çalışmalarında, çini ve seramik üretim teknolojilerini aydınlatmaya yönelik veri sağlama araştırmalarının Eylül ayı başına kadar sürmesi planlanıyor.

Kazı başkanı Demirsar, “Çalışmalar bu yıl da İznik II. Murat Hamamı’nın doğusunda yer alan BHD kodlu kamulaştırılmış alanda, 14. ve 17. yüzyıllar arasında faaliyet gösterdiği tespit edilen çini fırınları ve atölyelerin bulunduğu şantiyede devam edecek. 2013 Yılında kamulaştırılarak BHD kodlu alanımıza eklenen, alana kuzeyden bitişik yaklaşık 500 m2lik yeni bölümde geçtiğimiz yıl başlanan çalışmalar bu yıl daha da yoğunlaştırılarak devam edecektir.” dedi.

İznik Çini Fırınları

Yüzyıllar boyunca toprak altında kalan İznik Çini Fırınları, 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölüm başkanı Prof. Dr. Oktay Aslanapa tarafından keşfedildi. 1994 yılından itibaren çalışmalar yine aynı bölüme ait öğretim üyesi Prof. Dr. Ara Altun başkanlığında, çeşitli bilim adamları ve öğrencilerin katılımıyla sürdürüldü. Bugün ise bu görevi Yrd. Doç. Dr. Belgin Demirsar Arlı, yürütmekte. 11-17. yüzyıllar arasında İznik keramik ve çinilerinin üretim merkezi olan bu yörede ortaya çıkan eserler ziyaretçileri büyülemekte. İznik Müzesinde sergilenen bu tür eserlerin %99’u bilimsel kazılar sonucu Çini Fırınlarından ortaya çıkarılmıştır.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login