Selçuklu Çinilerinin Asitle Kazındığı Yalanlandı

750 yıllık Sivas Gökmedrese’deki Selçuklu çinilerinin, restorasyon adı altında asitle kazınıp mavi boya ile boyandığı iddiaları yalanlandı.

Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, tarihi Gökmedrese’deki Selçuklu çinilerinin restorasyon adı altında önce asitle kazınıp, daha sonra maviye boyanması ile ilgili çıkan haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Anadolu Selçuklu Sultanı 4. Kılıçarslan’ın oğlu 3. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Sahip Ata Ali Hüseyin tarafından 1271 yılında yaptırılan tarihi Gökmedrese’nin minarelerinde ve minare kaidesinde yer alan mozaik tekniğiyle dekore edilmiş geometrik motifli Selçuklu çinilerinin asitle temizlenerek yok edildiği ve ardından maviye boyandığı yönündeki basına yansıyan haberlerle ilgili Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca açıklama yaptı.

“Zaten çini yoktu”

Restorasyonu devam eden Gökmedrese şantiye alanında açıklamalarda bulunan Karaca,

“Çini kaybı olan yerlerde özellikle uluslararası restorasyon teknikleri çerçevesinde, hangi dönem olursa olsun dolgu tekniği ile doldurulmuş, renklendirilmiştir. İnternet ve televizyonlara düşen haber burayla ilgili. Yapımından önce üzerinde çini falan yok. Sadece aralarda çini görüntüleri var. Bu kaybolmasın diye, bunun üzerine dolgu tekniği uygulanmıştır. Minarelerde bulunan çinilerin belli noktaları ele alınıp, yeni bir revize proje ile bunlar tamamlanabilir. Burada iklim koşulları nedeniyle deformasyon 10 yıl sonra ortaya çıkmış. Biz bütün buralarla ilgili çalışmaları orijinal noktalarda bulunan çinileri tespit ederek inşallah 2017 yılının Kasım ayında tamamlamış olacağız”

“Kaynaksız bir iftira”

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde görevli inşaat mühendisi ve Gökmedrese restorasyonunun kontrolörlüğünü yapan Şafak Cengiz ise şunları söyledi:

“Olmayan bir yüzeyde temizlik yapıp da yerine renklendirme yapmış olamayız. Zaten çini kayıpları olan bir yer. Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün arşivinden aldığımız daha önceki fotoğraflarda da ne şerefe altında, ne de madalyon diye nitelendirdiğimiz minare kaidelerinin başlangıcında, şu anda basına fotoğrafları yansıyan yerlerde hiçbir çini görünmüyor. 2016 yılı onarımından önce de buradaki sıva tabakaları kaldırıldı. Ufak çini kalıntıları yerinde korundu. Boş olan alanlarda geri dönüşümlü malzeme ile uzman restoratörler tarafından özgün desenine uygun olarak renklendirilerek günümüze kadar getirildi. Bu bir restorasyon tekniğidir. Uluslararası arenada da kabul görmüş bir restorasyon tekniğidir. Sivas’ın iklim şartlarında zaman içinde aşınmalar meydana geldi. Son yapılan çalışma da da eserin şu an renklendirilmiş ve korunmuş olan özgün çinilerinin envanter çalışması yapılıyor. Bu envanter çalışması bittikten sonra Koruma Kurulu’na sunulacak, kurulun onayı alındıktan sonra çini uygulamasına başlanacak. Asitle uygulama gibi bir şeyin yapılması imkansızdır. Böyle bir şey yapılmamıştır. Tamamen yüzeysel bilgi ile kaynağa dayanmadan yapılan bir iftiradır.”

Selçuklu Çinileri Asitle Kazındı ve Maviye Boyandı

Sivas’taki Selçuklu Sultanı Türbesinde Tartışmalı Çini Restorasyonu


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

2 Comments

  1. Önder Tosun

    26 Mayıs 2017 at 00:47

    çini yoktu demek bilmeyenleri keriz yerine koymak demektir ben sivaslıyım ve çocukluğum gök medresenin içlerinde geçti çocukluğum da var olan çiniler şimdi kayıp orada ki çiniler osmanlı hamam eselerindeki çinilere benzemiyordu yüzeyleri cam gibi parlak ve cam gibi idiler sivas ın neresinden bakarsanız bakın mavi çinilerin parladığını görürdünüz ayna gibi parlardı madem çiniler orada yoktu ozaman yer altı tünellerini neden kapattınız kapatılan yerlerde çay ocağı kafe ve lookanta var ayrıca medresenin arkasındaki caminin çıkış kapısının altındaki tarihi şadırvanı neden yıktınız yıkılan halk kütüphanenin yanın da tünellerin bağlantısı vardı oralara neden beton döktünüz medresenin tam arkasında binayı ısıtmak için kullanılan çömlekten yapılmış merkezi ısı sistemi ni neden yıktınız tarihi hamamdan alınan sıcak su ile ısıtılıtyordu o tünellerin içerisinden geçiyordu ve şimdi üzerlerinde binlerce ton beton var biz sivaslıyız herkesi kandırırsınız amabeni asla

  2. Zafer Kemik

    28 Mayıs 2017 at 10:48

    İnşaat mühendisleri ile restarosyon yapılamaz.Bunlar hiçbir şekilde restorosyn eğitimi almamışlardır.Yandaşa para kazandırmak amaçlı tarihi eserlerin restorasyonuna karşıyız.Hayatında bir kez bile müzeye gitmek,tarihi alanları gezmk şurda dursun bir kitabın sayfalarını karıştırmamış kişiler tarihi eserlerimize el sürmesin.Belediyeler bu işlerden ellerini çeksinler.Kasabalı kafasıyla restarosyon yapılamaz

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply