Sivas’taki Selçuklu Sultanı Türbesinde Tartışmalı Çini Restorasyonu

Sivas’taki Selçuklu hükümdarı 1. İzzeddin Keykavus’un türbesinin restorasyonunun oldukça tartışmalı olduğu ortaya çıktı. Tarihi Şifahiye Medresesi içinde yer alan türbenin 2011 yılında geçirdiği restorasyon sonrasında çekilen fotoğraflar, türbenin iç bölümündeki sandukaların orijinal bölümleriyle, restore edilmiş bölümler arasında büyük bir uyumsuzluk olduğunu gözler önüne seriyor.

1220 yılında veremden ölen İzzettin Keykavus Sivas’ta kendi yaptırdığı Şifahiye Medresesi’nin içerisinde bulunan türbeye defnedildi. Kare planlı türbe ongen tuğla örgülü bir kasnağa sahip kubbe ile örtülü ve sivri külahlı. Türbede 1. İzzeddin Keykavus yanında aynı hanedana ait on iki mezar sandukası daha yer alıyor.

Türbenin cephesinde ise Selçuklu sanatının zengin çini süslemeleri bulunuyor. Türbenin geometrik geçmeler, yıldızlar, kufi yazılar, mavi, lacivert, firuze ve beyaz renklerden oluşan süslemeleri şifahanenin en önemli bölümünü oluşturuyor. Sağ pencere üstündeki alınlıkta yazılana göre bu çini süsleme, Ahmed Bekirül Marendi tarafından yapıldı. Tıp öğrenimi ve hastane amaçlı kullanılan Şifahiye Medresesi de Selçuklu döneminin şaheserlerinden sayılıyor. Medrese 1220 tarihli en eski vakfiyeye sahiptir.

Zaman Gazetesi’nin 2007 tarihli haberine göre, türbe 2002 yılında restorasyon geçirmesine rağmen, 5 yıl sonra duvarları çürümeye ve ön cephesindeki çiniler dökülmeye başladı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre türbe 2011 yılında Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yeniden onarıma alındı.

Bu onarım çalışmalarını yapan taş oyma ustası Necdet Çekmen, Haziran 2011’de AA’ya yaptığı açıklamada bir Selçuklu sultanının türbesini onarmaktan büyük onur duyduğunu ve çalışmaları yaparken çok heyecanlandığını belirtmişti.

Çekmen açıklamasında, Sultan 1. İzzeddin Keykavus’un türbesinin dış bölümünde hasar gören tuğla ve bezemeleri tamir ettiklerini söylemişti.

Türbenin iç kısmında ise İzzeddin Keykavus’un mezarı başta olmak üzere sandukaların çini boyamalarını yaptığını belirten Çekmen, bu boyaların yaklaşık 300-500 yıl daha kalabileceğini anlatmıştı.

Çekmen çalışmaların Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve ilgili mühendislerin gözetiminde yapıldığını da şu sözlerle açıklamıştı: “Yaptığımız her çalışma kontrol ediliyor. Vakıfların istediği şekilde projeye uygun eserde çalışma yapıyorum. Projelerin uymadığı yerleri yeniden yapıyorum. Tarihi medresenin restorasyon çalışmasının yapan müteahhit firma, hassas bir şekilde çalışmaları yürütüyor, çalışmalara da büyük özen gösteriyor.”

Görseller: twitter kullanıcısı @BirOzuFilmi

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login