Mersin’de 2000 Yıllık Roma Yolu Yürüyüşçüler İçin Hazırlanıyor

Mersin’in Erdemli ilçesindeki Elaussia Sebaste Antik Kenti’nden, Kızkalesi’ne kadar uzanan 5 kilometrelik Roma Yolu’nu temizleme çalışmalarına başlandı.

Mersin’de 2000 Yıllık Roma Yolu Yürüyüşçüler İçin Hazırlanıyor

Bizans ve Roma dönemlerine ait nekropol, antik tiyatro, sarnıç ve su kemerlerinin bulunduğu Elaussia Sebaste Antik Kenti’nden Kızkalesi’ne kadar uzanan 5 kilometrelik Roma Yolu’nun çevresi temizlenerek açılacak ve yol güzergahında gerekli restorasyon çalışmaları yapılacak.

Yaklaşık 2000 yıl önce Romalılar tarafından açılan yolun üzerindeki nekropoller de günyüzüne çıkarılacak ve arkeolojik gezi yürüyüşü yapılmaya hazır hale getirilecek.

İtalya’nın Roma La Sapienza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve kazı başkanı Prof. Dr. Annalisa Polosa, “İnsanlar Antik Roma Yolu’nda, yani antik dönemi tasavvur ederek yürüyüş yapmanın mutluluğunu yaşayacaklar. Yol kenarındaki nekropollerin yanı sıra yol güzergahından denizdeki Kızkalesi’ni de izleme şansı elde edecek ve 2000 yıl önceki ihtişamı düşünecekler. Böylece bölgenin ismi de bir kez daha öne çıkmış olacak. Bu yolun temizlenerek insanlığın hizmetine sunulması aslında büyük bir proje. Temizlik olayına sadece yol temizliği olarak bakılmaması gerekir. Roma Yolu’nun ortaya çıkarılması, bölgede yapılan kazı çalışması kadar önemli. Çünkü, 2000 yıl önce yapılan bu yol kenarında nekropol yani anıt mezarlar ortaya çıkacak. Yolda yürümek isteyenler 5 kilometre boyunca kendisini Roma dönemine götürecek ve antik çağı yaşayacak. Bu tür antik yollarda yürümek isteyen milyonlarca Avrupalı ve yerli insan var.” dedi.

dha

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login