İsviçre Türkiye’den 5 Yıl Önce Kaçırılan Herkül Lahdini Teslim Ediyor

Cenevre Kantonu Başsavcılığı, Roma Dönemi’ne ait üzerinde “Herkül’ün 12 işi”nin tasvir edildiği lahdin Türkiye’ye teslim edilmesine karar verdi.

İsviçre Türkiye’den 5 Yıl Önce Kaçırılan Herkül Lahdini Teslim Ediyor

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, 5 yıl önce Perge’den kaçırılan paha biçilemez tarihi eserin 10 gün içinde Türkiye’ye teslim edilmesine karar verildiği bildirildi.

Cenevre Gümrüğü, Yunan mitolojisinde Herakles, Roma mitolojisinde Herkül olarak bilinen mitoloji kahramanına ait 12 figürün tasvir edildiği lahdin kaçırılmış olabileceğine dair bir ihbar üzerine yapılan incelemenin ardından tarihi esere el koymuş ve Türkiye ile temasa geçmişti.

İsviçre Kültür Bakanlığı ise, 2011’de ikinci yüzyılın sonlarında Roma İmparatorluğu döneminde yapılan lahdin Antalya’dan İsviçre’ye kaçırıldığını açıklamıştı.

Herakles’in 12 Görevi

1-Nemean arslanı’nı yenmek (efsaneye göre aslanın postu sadece kendi pençesiyle kesilebilir).

2-Lerna gölündeki Hydra’yı öldürmek.

3-Artemis’in kutsal hayvanlarından Kyreneia Geyiğini yakalamak.

4-Erymanthian dağında yaşayan büyük yaban domuzunu ağla tutmak.

5-Augias’ın ahırlarını bir günde temizlemek. (İki büyük ırmağın yataklarını değiştirip ahırlardan geçirerek.)

6-Stymphalos’da yaşayan ve o bölgedeki insanların rahatını kaçıran Stymphalian Kuşları Athena’nın yardımıyla kovmak.

7-Girit’e gidip Poseidon’un Minos’a verdiği azgın Girit Boğası’nı getirmek

8-Troya kralı Diomedes’in emrine girip troya halkına eziyet çektrien , Hellospontos Boğazı’nda yaşayan deniz canavarını öldürerek Troya halkını beladan kurtarmış ancak Diomedes’in ona, azarlayıcı tutumu karşısında cezalandırıp öldürmüş ve Troya’nın yanması için lanetler savurmuştur .

9-Amazonlar kraliçesi Hippolyta’dan kemerini almak. Kemeri almak için kraliçe ile anlaşmış, ancak Hera’nın kışkırtmasıyla Amazonlar, Herakles’e saldırmış, Herakles de kraliçeyi öldürmek zorunda kalmıştır.

10-Okeanos’un bir adasında bulunan 3 gövdeli dev Geryoneus’un sığırlarını çalmak.

11-Hesperidler’in altın elmalarını getirmek. Elmaları almak için altın elma ağacını koruyan kızları ve daha da önemlisi onların ejderini geçmesi gerekiyordu. Bunun için Herakles altın elmaların koruyucusu olan kızların babası Atlas’a gider ama o da biraz kurnaz davranarak Herakles’le bir anlaşma yapar.

12-Hades’in ölüler ülkesini koruyan Kerberos adlı köpeği yeryüzüne çıkarmak.

 

AA, AFP, wikipedia

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login