Burdur’da Herkül Heykeli Ele Geçirildi

Burdur’da jandarma ekiplerinin ihbar üzerine bir araçta yaptığı aramada Roma Dönemi’ne ait Herakles (Herkül) heykeli bulundu.

İhbar üzerine harekete geçen İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, ilçeye bağlı Kestel köyü yolunda M.Y. adlı kişinin kullandığı aracı durdurdu. Araçta yapılan aramalarda, Roma Dönemi’ne ait olduğu belirlenen Herkül mermer heykeli bulundu.

Araç sürücüsü, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan gözaltına alındı. Zanlı, jandarmadaki işlemlerinin ardından sevk edildiği mahkemece her zamanki gibi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Heykel ise Burdur Arkeoloji Müzesi yetkililerine teslim edildi.

Herakles Kimdir?

Yunan mitolojisinde Herakles, Roma Mitolojisi’nde Herkül, Zeus ile Miken kralının kızı Alkmene’nin oğludur. Herakles doğduğu günden itibaren tanrısal bir kuvvete sahiptir. Hera’nın gönderdiği iki zehirli yılanı öldürdüğünde henüz birkaç günlük bebektir.

Herakles üstün bir eğitim görmüştür. En iyi yaptığı işler ok atmak, at sürmek ve güreşmektir. 18 yaşına geldiği zaman Kitharion ormanlarında yaşayan ünlü canavarı öldürmüştür. Kendisine ödül olarak Thebai kralının kızı Megara verilmiştir. Bu kızdan üç oğlu olmuştur. Hera işe karışarak Herakles’i çıldırtmış, Herakles de kendi karısını ve çocuklarını öldürmüştür. Suçlarından arınması için Miken kralı Eurystheus’un hizmetine girip, onun her istediğini yapması gerekmiştir. Kralın Herakles’e yaptırdığı 12 işe mitolojide Herakles’in 12 görevi veya işleri denir. Çok güçlü bir karakter olarak da bilinir. Herakles’in dünyadaki yaşamı boyunca 70 kadar çocuğun babası olduğu söylenir. Soyundan gelen Heraklidler’in Lidya’da bir dönem yönetici hanedanlık yaptığı söylenir

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login