Burdur’da Roma Dönemi Hermes Heykelleri Ele Geçirildi

Burdur’un Bucak ilçesinde jandarma ekipleri Roma Dönemi’ne tarihlenen iki adet bronz Hermes heykeli ele geçirildi. Heykelleri satma hazırlığındaki şahıs gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Bucak Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler İ.S. isimli bir şahsın elinde bulundurduğu tarihi eseri satmak amacı ile Yüreğil köyünden Bucak’a getireceği duyumunu aldı. Harekete geçen jandarma, İ.S isimli şahsa ait araçta yaptığı aramada iki tane MS. 2. Ve 3.  Yüzyıla tarihlenen Roma Dönemi’ne ait bronz Hermes heykelleri ele geçirdi.

Bucak Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile ele geçirilen iki tane Hermes heykeli Burdur Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi. İ.S isimli şahıs ise ifadesi alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Böylece neredeyse her gün tarihi eser kaçakçılığından yakalanıp daha sonra tutuksuz yargılama kararı çıkan insanlara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Mitolojide Hermes

Yunan mitolojisinde Hermes, Zeus ve Maia’nın oğludur. Görevi Zeus’un habercisi olmaktır. Hermes, Tanrıların en kurnazı sayılır ve aynı zamanda tanrıların en hızlısıdır. Caduceus adında büyülü bir altın değnek taşır.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login