Konya’da Fatih Sultan Mehmet’in Gülleleri Bulundu

Merkez Selçuklu ilçesi sınırlarında bulunan Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu,Karamanoğulları ve Osmanlı’ya kadar binlerce yıldır birçok medeniyetin izlerini taşıyan Takkeli Dağ’daki Gevele Kalesi’nde yürütülen kazılarda Fatih Sultan Mehmet’in gülleleri bulundu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalenin yapısı ve konumundan dolayı tarih boyunca doğal bir gözetleme kulesi olarak kullanıldığını vurguladı ve kentin savunması açısından önemli rol üstlendiğini belirtti.

“İlk yıl buradaki tarihi buluntuları inceledik. Takkeli Dağ’ın eteklerinde Roma eserleri var. Biraz aşağılarda Roma ve Bizans dönemine kadar uzanan kaya mezarları tespit ettik. Bütün bunlar bu bölgenin tarih boyunca ne kadar yoğun şekilde ilgi gördüğünün göstergesi.”

“Selçuklu döneminde de önemli rol üstlenen Gevele Kalesi, geçmişte Konya’nın kilidiydi. Gevele’yi ele geçiren şehri de ele geçirebilirdi. Buluntulara ve yüzey araştırmalarına göre kalenin savunma amaçlı inşa edildiği görülüyor. İçindeki yapılar da bunu destekliyor. Ortaçağ’da sultanların, umera ve zümeranın sığındığı önemli bir yer. Günümüz tabiriyle Türkiye’deki Kürecik gibi radar üssü pozisyonundadır. 1700 metre yüksekliğindeki bir alanda 360 derecelik gözlem yapılan, çevreye hakim bir nokta.”

Çok Sayıda Gülle Bulundu

“Çok sayıda gülle bulduk. Fatih’in gülleleri olduğunu düşünüyoruz. Zira kale en büyük darbeyi Gedik Ahmet Paşa komutasındaki Osmanlı ordusundan görmüştü. Karaman Beyliği uzun süre Osmanlı’yı meşgul etti. Fatih Sultan Mehmet, Gedik Ahmet Paşa’ya Karamanoğulları tehlikesini bertaraf etmesi emrini veriyor. Gedik Ahmet de öncelikle Konya’nın kilidi olan Gevele Kalesi’ni kullanılamaz hale getiriyor. Sonra da Larende’deki (Karaman) ikinci kaleyi bertaraf ediyor. Böylece Karamanoğulları’nın gücü kırılmış oluyor. Fatih Sultan Mehmet’in güllelerini kazı sırasında etrafa dağılmış vaziyette bulduk. Sayımları yapıldı ve müzeye teslim edildi. Ortaçağ savaş teknolojisinin en önemli unsurları olarak bunları bilim tarihine kazandırdık.”

radikal

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login