Konya’da Selçuklu Köşkü Üstündeki Beton Şemsiye Kaldırılıyor

Konya’da Sultan II. Kılıçaslan tarafından yaptırılan Sultan Kılıçaslan Köşkü’nün üstündeki çatı koruma, yıkılma tehlikesi nedeniyle kaldırılıyor.

Konya’da Selçuklu Köşkü Üstündeki Beton Şemsiye Kaldırılıyor

Selçuklu Devleti’nin başkenti olan Konya’da, kentin ortasındaki ‘Alaaddin Tepesi’ adı verilen höyüğü çeviren Selçuklu surlarının bir burcu üzerine oturtulmuş olan Sultan Kılıçaslan Köşkü’nü koruyan beton şemsiye yıkılma tehlikesi olduğu için kaldırılıyor.

Kılıçaslan Köşkü’nün üzerinde yıpranmış, betonları yıkılma tehlikesi geçiren korumanın kaldırılma çalışmasının başladığını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Bunu kaldırarak, burada yenileme ve koruma çalışması ile birlikte bir bölümünün ihyası çalışmasını yürütüyoruz. İnşallah birkaç yıl içinde Alaeddin Tepesi bir arkeolojik park olarak; camisiyle, saray kalıntısıyla, iç kale kalıntısıyla sadece Konyalıların, Türkiye insanının değil, meraklılarının, uluslararası camianın, arkeoloji çevrelerinin ve dünya insanlarının da hizmetine açılmış olacak” dedi.

Konya’da Selçuklu Köşkü Üstündeki Beton Şemsiye Kaldırılıyor

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise, beton şemsiyenin kaldırılmasıyla saray kalıntısının tekrar tüm ihtişamıyla ortaya çıkacağını söyledi. Altay, “Alaeddin Tepesi’nde yapılan çalışmalar nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti. II. Kılıçarslan Köşkü Arkeolojik Kazı Alanı ve Kentsel Tasarım projesi kapsamında, yıpranan beton korumanın güvenli bir şekilde kaldırılmasının ardından köşk kalıntısı koruma altına alınacak. Tepedeki diğer çalışmalarla bütünlüğü sağlanarak Alaeddin Tepesi’nin tamamı arkeolojik park olarak halkın hizmetine açılacak” dedi.

Sultan Kılıçaslan Köşkü

Alaaddin Tepesini çeviren iç kalenin kuzey eteğinde yer alan Sultan Kılıçaslan Köşkü muhtemelen II. Kılınçaslan’a aittir. Köşk, Alaaddin Keykubat I zamanında genişletilerek tamir edilmiş, kare bir plan üzerine harç ve tuğlalarla iki kat olarak yapılmış, altı kat kerpiç ve molozlarla takviye edilmiştir. Köşk bugün harap olmuş bir duvar parçasından ibarettir. Son defa 1961 yılında bu tek duvarın beton bir şemsiye ile muhafazası yoluna gidilmiştir.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login