Defineciler Mersin’de Adamkayalar’ı Parçalıyor

Mersin’de yaklaşık 2.000 yıl önce yapıldığı düşünülen Adamkayalar, içinde altın olduğunu düşünen defineciler tarafından parçalanıyor.

Mersin’in Erdemli ilçesinde Şeytan Deresi Kanyonu’nun yamaçlarında MÖ 2. ve MS 3. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen Adamkayalar, defineciler tarafından her geçen gün tahrip ediliyor.

(Defineciler Karabel Kaya Kabartmasını Parçaladı)

Ulaşımı zor olan bölgedeki eserler, anakayanın altında altın arayan define avcılarının talanına uğruyor. Anadolu’da bu kadar kabartmanın bir arada bulunduğu başka bir nokta daha olmadığı biliniyor.

Adamkayalar’ın son çekilen fotoğrafları, anakayanın zaman içinde defineciler tarafından nasıl parçalandığını gözler önüne seriyor.

Yaklaşık 250 yıllık bir zaman dilimi içinde işlendiği tahmin edilen ve 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk, bir dağ keçisi ve kartaldan oluşan Adamkayalar’a ulaşım sarp bir yamaçta yer alması nedeniyle oldukça zor.

Görkemli görünüşleri ile ziyaretçileri büyüleyen bu eserler, koruma olmaması nedeniyle definecilerin de talanına uğruyor.

“Ağır cezalar verilmeli”

Adnan Menderes Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Suat Ateşlier, “Mersin’de halk arasında Adamkayalar diye bilinen ana kayaya uyulu mezar stelleri de Luwi Anıtı ile aynı kaderi paylaşmış.Önce eldekini iyi korumak lazım.Ören yerlerini peşlerinden kovalayan var gibi kazmalar ile çalakaşık kazmanın arkeolojiye bir faydası olmaz.” diyor.

Ateşlier, “Kazılara destekler veriliyor, turizm deniliyor, Göbeklitepe Yılı ilan ediliyor, tamam güzel ama madem arkeolojik eserler bu ülkenin değeri, o zaman bunlara zarar verenlere çoook ağır cezalar verilmeli.”

Resmi başvurular yıllar önce yapıldı

Yaklaşık 10 yıl önce Adamkayalar’ın korunmasıyla ilgili projeler geliştirilmişti ve valiliğe sunulmuştu. Projede, yürüyüş yolu, insanların rahatlıkla üzerinde durabileceği bir platform yapılması ve güvenlik kameralarının yerleştirilmesi yer alıyordu. Daha sonra bu proje bakanlığa da iletildi ancak hiçbir önlem alınmadı.

(Türkiye’nin Kültürel Mirası Yağmalanıyor, Haberiniz Var mı?)

Yakın zaman içinde İzmir’in Kemalpaşa ilçesi yakınındaki Karabel Kaya Kabartması da defineciler tarafından hilti ile parçalandı.

Kültürel miras tahribatı ülkenin her bir yanında hızla devam ediyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login