Çankırı’da 8 Milyon Yıllık Fosiller Bulunuyor

2001 yılından beri devam eden Yapraklı Yolu üzerindeki Çorak Yerler Kazısı devam ediyor. Prof. Dr. Ayla Sevim Erol’un başkanlığında devam eden kazılarda 8 milyon yıl öncesine ait nesli tükenen hayvan fosilleri gün yüzüne çıkıyor. Bu yılki kazı çalışmalarının 20 Eylül’e kadar sürmesi bekleniyor.

Çankırı’da 8 Milyon Yıllık Fosiller Bulunuyorçankırı

CHA’nın haberine göre, her yıl 2 ay süren kazı çalışmalarında bulunan hayvan fosillerinin çeşitliliği göze çarpıyor. Türkiye’deki fosil yataklarının en önemlileri arasında yer alan bölgede, zürafaların ataları, gergedanlar, filler, kuyruksuz büyük maymunlar ve geyikler, ceylan, gazella gibi birçok hayvanın atası bulunmakta. Yıllardır sürdürülen kazılarda şimdiye kadar yaklaşık 4.000 fosil bulundu.

Bölge ve fosiller hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ayla Sevim;

“Bunların gün ışığına çıkarılması önemli değil, bunların değerlendirilmesi önemli. Bilimsel çalışmalar devam ediyor. Dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Geçen yıl Hırvatistan’da bu sene Roma’da kongrelere katılarak tanıtıyoruz. 24 Ağustos’ta Roma’ya gidip bir kongrede anlatacağım çorak yerleri, çorak yerler dünyada isim yapmış önemli bir fosil yatağı. Neden önemli? Çankırı’ya özgü dünyada bulunmayan bazı türler bulundu. Şimdiye kadar onlara yeni isimlerde vereceğiz. Anadolu’nun kendine özgü türlerinin ilkleri Çankırı’da bulundu. Müzede sergilenen fosiller içerisinde de önemli türlere ait fosiller bulunmakta. Kılıç dişli kaplanlar, zürafalar veya gergedanlar gibi şuanda müzede sergilenmekte olan fosiller önemli türler arasında yer alırken, etçiler bu bölgede çok bol miktarda çıkmaya başladı. Böyle lokalitelerde etçiller çok fazla çıkmaz. Hiyenalar, kılıç dişli kaplanlar, gelincik ve su samurları, su samurlarının bulunması buraların çok ormanlık ve sulak alan olduklarını da yansıtıyor. 8 milyon yılla tarihlendiriliyor lokalite, 8 milyon yıl öncesinde ölen hayvanların kemiklerini biz çıkarıyoruz gün ışığına. Çankırı ve çevresinde bu fosillerin devam eden paralelleri var. Birçok bölgede bulunmakta ancak Çankırı büyümeye devam ediyor. İnşaatların altında kalan ya da yok edilen lokaliteler var. Bizim bulunduğumuz yer sit alanı haline getirildiği için 2001 yılından beri bakanlar kurulu kazısı olarak da devam ediyor.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login