Çankırı’daki Milyonlarca Yıllık Fosiller Yeni Yerine Taşınıyor

Çankırı’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasındaki müzede sergilenen milyonlarca yıllık fosiller, yeni Çankırı Müzesi’ne taşınıyor.

Çankırı'daki Milyonlarca Yıllık Fosiller Yeni Yerine Taşınıyor

İkinci Abdülhamid tarafından 20. yüzyıl başlarında hükümet konağı olarak yaptırılan ve uzun yıllar Çankırı Adliyesi olarak hizmet veren tarihi yapının, adliyenin taşınmasından sonra 2014 yılında müze yapılmasına karar verilmişti. Tarihi yapının yenilenmesi tamamlanınca paleontoloji, etnografya ve arkeoloji müzesi olarak hizmet verecek.

Binanın büyük bir bölümü Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi’nden çıkartılan milyonlarca yıllık fosillere ayrılacak. Müzede şehrin giyim ve yemek kültürüne de yer verilecek. Dokunmatik ekranlardan eserlerin tarihi ve önemi hakkında bilgi alınabilecek. Çankırı’dan çıkartılan fosillerin canlandırması da müzede bulunacak.

Çankırı Müze Müdürü Ali Atmaca, “Buradan çıkartılan fosillerin büyük bölümü müzemizde sergileniyordu. Şimdi bu fosilleri güzelce toplayıp, kutulara yerleştirdik. Önümüzdeki haftalarda yeni yerlerine taşıyıp, yerleştireceğiz. ‘Çorak Yerler Fosil Lokalitesi’nden’ çıkartılan 8,5 milyon yıllık fosiller yeni müzemizde sergilenmeye devam edilecek. Bunun yanında Çankırı’nın o dönem nasıl olduğuna dair bir bölüm de olacak. Burada bu bölgede yaşayan hayvanlar ve bitki örtüsüne yer verilecek.” dedi.

Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi

Çankırı’nın Yapraklı tarafına doğru yolun kenarında bulunan Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi, yoğun derecede fosil barındıran ve Anadolu’nun fauna çeşitliliğini gösteren bir bölge. Yol ve inşaat çalışmaları nedeni ile yok olma tehlikesi altında bulunan alanda bugüne kadar oldukça önemli fosiller bulundu. 2000 yılında bir hominoid fosili, 2006 yılında kılıç dişli kaplan fosili bu buluntular arasında yer almakta. Böylesine önemli buluntular barındıran ve jeolojik olarak Geç Miyosen Dönem’e tarihlenen alanda, 2001 yılından itibaren Prof. Dr. Ayla Sevim Erol kazı başkanlığında bilimsel kazılar başladı.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login