İzmir’de 500 Yıllık Çeşme Kalesi’ne Sprey Boya İle Yazı Yazıldı

İzmir’de II. Beyazıt Döneminde 1508 yılında yaptırılan tarihi kale Sibel ile Servet’in Aşkı yüzünden tahrip edildi. Çeşme Kalesi’nin duvarlarına sprey boyayla oldukça büyük bir şekilde yazı yazan insanlar, tarihi yapıya zarar verdi.

Sprey boyayla yazılan yazıların tespit edilmesinden sonra yazılar ilk başta uyarıcı afişlerle ve taş desenli afişlerle kapatıldı. Daha sonra Kültür Bakanlığı’na bağlı dört kişilik bir ekip tarafından özel bir teknikle temizlendi.

Çeşme Kalesi

Çeşme Kalesi Sultan II. Beyazıt Döneminde 1508 yılında inşa edildi. Aydın Valisi Mir Haydar tarafından Mimar Ahmet oğlu Mehmet’e yaptırıldı.

Denize sıfır olarak inşa edilen ancak zaman içerisinde deniz doldurulduğu için şu anda içerde kalan kale, sanki dün yapılmış gibi sapasağlam ayakta. Kalenin güney cephesinde bulunan giriş kapısı, Osmanlı mimarisinin bütün özelliklerini taşıyor. Bu kapının yanı sıra iç kaleye geçilen iki kapı daha var. 1770 Osmanlı-Rus Savaşı’nda oldukça yıpranıp onarılan, Kırım Savaşı’ndan sonra ise askeri bir özelliği kalmayan kale bugün Çeşme Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

16. yüzyıl başlarında Piri Reis’in haritasında yer alan kale, 1671’de Evliya Çelebi’nin ünlü eseri Seyahatname’de de geçiyor.

fotoğraf: çeşmehaber

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login