Samsun’daki Danişmentli Kalesinde Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

Geçtiğimiz mart ayında Samsun’da, altyapı çalışmaları sırasında tesadüfen bulunan tarihi kalenin surlarını kurtarma çalışmaları devam ediyor. Kurtarma kazıları sonunda 3 metrelik sur duvarları ve 15. yüzyıla ait hamam ortaya çıkarıldı.

Samsun’daki Danişmentli Kalesinde Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

Kale, Anadolu’da hüküm sürmüş olan Danişmentliler tarafından yapılmış. Deniz seviyesinden 8 metre yükseklikte bulunan kale, Evliya Çelebi‘nin Seyahatname adlı eserinde de yer alıyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır kalıntıların bulunduğu yerde 2 yıl önce başlatılan proje kapsamında ruhsatsız binaların yıkıldığını belirterek,

Bölgede tek katlı binalar mevcut. Binalar temeli derin olmayan yığma yapılar olduğu için toprak altındaki kalıntılar bu zamana kadar zarar görmedi. Altyapı çalışmaları sırasında tesadüfen kale kalıntıları ortaya çıktı. Şimdi kazı alanı genişledikçe adeta tarih fışkırıyor. Tarihi Samsun kalesinin ve tarihi bir hamamın kalıntıları gün yüzüne çıkıyor. Bunlar çok sevindirici gelişmeler. O bölge için hazırlanan proje kapsamında ruhsatsız diğer binaların yıkımı için çalışmalar sürüyor. Bazı bina sahipleri yargı yoluna gittikleri için kamulaştırma davaları sürüyor. Davalar sonuçlandıkça binalar yıkılacak. Alan genişledikçe bulunan kalıntıların artacağına inanıyorum.

açıklamasında bulundu.

 

Çakır, Taşhan’ın bir kısmının ne zaman yıkıldığına dair kesin bir tarih yok. Ancak yapının bir bölümünün yıkıldığı bilgisi kesin. Biz de hazırladığımız proje ile tarihi dokunun zarar gördüğünü bölümünü sadece cam kullanarak yeniden yapacağız. Ayrıca Samsun Kalesi sur duvarları ile tarihi hamam duvarlarını da cam kafeslerle çevreleyip bu şekilde teşhir edeceğiz. Yapılacak peyzaj çalışmasıyla buram buram tarih kokan bir alan oluşturulacak. Evliya Çelebi’nin bahsettiği bir kalenin kalıntılarının olmaması üzücü. Bulunan yeni kalıntılar bu açıdan önemli.

Samsun Kalesi’nden ilk kalıntılar 1991 yılında bulundu. 2 metre yükseklikteki 13 metre uzunluğunda kale duvarı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından “Korunması Gereken Kültür Varlığı” olarak tescil edildi. 2008 yılında İlkadım İlçesi Kale Mahallesi Büyük Cami çevresinde yapılan çevre düzenleme çalışmaları sırasında kale duvarının küçük bir kısmı daha ortaya çıkarıldı.

DHA

You must be logged in to post a comment Login