Ankara’da 400 Yıllık Cami Yanlış Restorasyon Sonucu Kısmen Çöktü

2005’te restore edilen Ankara Hamamarkası’ndaki 400 yıllık tarihi Zeynel Abidin Camii kısmen çöktü.

2005 yılında yanlış restorasyon kurbanı olduğu iddia edilen camiye su gideri yapılmadığı için yağmur suları caminin temeline doldu. Zaman içinde oluşan çatlaklar da dikkate alınmayınca tarihi caminin duvarı daha fazla dayanamayarak yıkıldı.

Ankara’da 400 Yıllık Cami Yanlış Restorasyon Sonucu Kısmen Çöktü17. yüzyılda yapıldığı bilinen Zeynel Abidin Camii ve türbesi, Altındağ Sakarya Mahallesi Cevizaltı Sokak’ta bulunuyor. 2005 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokolle caminin aslına uygun restore edilmesi kararlaştırıldı. Zeynel Abidin Camii’nin restorasyon işi, özel bir şirkete verildi. Mihrap dışında bütün bölümleri restore edilen caminin iç ve dış duvarları, çamur sıva ile sıvandı.

Restorasyonun üzerinden yedi yıl bile geçmeden camide çatlaklar oluştu. Yağmur ve kar sularına daha fazla dayanamayan ahşap ve kerpiç duvarlar büyük zarar gördü. Geçtiğimiz haftalarda ise caninin kuzey duvarı tamamen yıkıldı.

meydangazetesi

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login