Ankara’nın Restorasyon Hatası Antik Tiyatrosu Bakımsızlıktan Çürüyor

Ankara’nın göbeğinde binlerce yıllık Roma tiyatrosu bakımsızlıktan kötü bir durumda beklerken, Ankara Kalesi’nin bir kısmı yıkılan tarihi surları ise kaderine terk edildi.

Ankara’nın Restorasyon Hatası Antik Tiyatrosu Bakımsızlıktan Çürüyor

Ankara’da “Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi” kapsamında birçok yapı yenilenirken, MS. 1. ila 2. yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülen Roma tiyatrosu ise bakımsızlıktan çürüyor. Bölge esnafı yerli ve yabancı turistlerin sürekli sitem ettiğini belirtiyor.

Restorasyon Adı Altında Tahrip Edilmişti

Daha önce proje kapsamında konser alanı yapılmak istenen antik tiyatroda, restorasyon adı altında aslına uygun olmayan bir şekilde uygulamalar yapılmıştı. Yapının orijinalinde kullanılan ve Ankara taşı diye bilinen, kesinlikle beyaz olmayan taşların yerine bembeyaz taşlarla yenileme çalışması yapılıyordu. Çalışma, arkeologların tepkisi üzerine durdurulmuştu. Çalışmaların durmasının ardından Belediye ile bakanlık arasındaki 3 yıllık protokolün sona ermesi ile birlikte alanda bir daha herhangi bir düzenleme yapılmadı.

Tiyatronun Geçmişi

Ankara Ulus’taki antik tiyatronun yapım tarihi MS. 1-2. Yüzyıla kadar gidiyor. Ankara Kalesi’ne çıkarken sol tarafta kalan antik tiyatro, 2007 yılında tespit edilmişti. Daha sonra kazılarla beraber tamamen günyüzüne çıkarıldı. Sahnesi, sahne arkası ve seyirci bölümüyle 5 bin kişilik olduğu tahmin edilen antik Roma tiyatrosu

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login