Aspendos Antik Tiyatrosu Restorasyonu Meclise Taşındı

Aspendos Antik Tiyatrosu’nun tartışmalı restorasyonu meclis gündemine taşındı. Konuya ilişkin CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

Aspendos Antik Tiyatrosu Restorasyonu Meclise Taşındı

Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:

“Aspendos’un oturaklarındaki ve merdivenlerindeki beyaz mutfak mermerleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bilgisi dahilinde mi kullanılmıştır?
Bilgisi dahilinde kullanılmış ise bu durum restorasyon alanında bir skandal değil midir?
Aspendos’da taşların renklerinin, dokusunun göz önünde bulundurulmadan yapılmaya çalışan restorasyon çalışması ile ilgili olarak sorumlular kimlerdir ve haklarında inceleme başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?
Aspendos’ta aslına uygun olarak yeniden restorasyon gerçekleştirilecek midir? Gerçekleştirilecekse, çalışmalar ne zaman başlayacaktır?
2002-2015 yılları arasında Türkiye genelinde illere göre kaç restorasyon çalışması aslına uygun olmayacak şekilde tamamlanmıştır? Bu restorasyonlar nerelerde yapılmıştır? Daha sonra kaçı tekrar restore edilerek düzeltme sağlanmıştır?”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login