İnternetten Satılan Tarihi Kiliseler Meclis’te

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Mardin Artuklu’da bulunan Süryani Kilisesi’nin ve Bursa Mudanya’daki Rum Kilisesi’nin tapu sahiplerince satışa çıkartılmasını, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in yanıtlaması talebiyle soru önergesi olarak verdi.

Bursa’nın Mudanya İlçesi’nde yer alan ve antik kent yerleşimi olan Tirilye Kasabası’ndaki Kemerli Kilise adıyla bilinen  Panagia Pantobasilissa’ya yani Bakire Meryem’e adanan Bizans Kilisesi internetten satılığa çıkarılmıştı. Kiliseye 1 milyon Amerikan Doları fiyat biçilmişti. Mardin’de ise, 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve en eski kiliselerden biri olan Mor Yuhanna Süryani Kilisesi, internetten satışa çıkarılmıştı. Mardin’deki kilise için 12.5 milyon lira isteniyordu.

Evrensel’de yer alan habere göre, önergenin maddeleri şu şekilde;

1- Söz konusu kiliselerin basına yansıdığı üzere internet üzerinden satışa çıkarıldığına ilişkin bilginiz var mıdır? Var ise bu ve benzer vakıalara ilişkin karşı ne gibi tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

2- Adı geçen iki kilisenin tapularının şahıslara geçtiği iddiaları doğru mudur? Doğruysa nasıl ve hangi şartlarda bu kiliselerin tapuları söz konusu şahıslara geçmiştir?

3- Bakanlığınızın tarihi varlıkları korumak, geliştirmek, yaşatmak ve bir sonraki kuşaklara aktarılmasını sağlamak gibi görevleri olmasına karşın bakanlığınızın bu tarihi yapıların korunması noktasında sergilediği ihmalkar tutumun gerekçesi nedir?

4- Hıristiyanlığın kutsal ibadet yerleri olan kiliselerin şahıslarca satışa çıkarılması girişimlerinin Hıristiyan yurttaşlarımızı rencide eden bir durum olduğundan hareketle, Hıristiyan yurttaşlarımızın karşı karşıya bırakıldığı bu ve benzer muhteviyattaki sorunlara ilişkin Bakanlığınızın ne gibi planlamaları vardır? Başkaca ne gibi planlama ve uygulamalarınız olacaktır?

5- Söz konusu kiliselerde olduğu gibi, farklı sebeplerden dolayı Süryani, Ermeni ve Rumlar’a ait olan ve tapusu Hazine veya şahıslar adına geçmiş yüzlerce kilise veya tarihi yapıları tekrar esas sahiplerine iade etmeyi düşünüyor musunuz?

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login