Mardin’de Satışa Çıkarılan Tarihi Kiliseye Süryanilerden Tepki

Mardin’deki, 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve en eski kiliselerden biri olan Mor Yuhanna Süryani Kilisesi’nin internetten satışa çıkarılmasına Süryaniler tepki gösterdi.

Mardin’de’de yıllardır depo olarak kullanılan ve 1700 yıllık olduğu belirtilen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da kültür varlığı olarak tescillediği Mor Yuhanna Süryani Kilisesi’nin satışa çıkarılmasına kentte yaşayan Süryanilerin tepkisini çekti.

Mardin’in Teker Mahallesi Akın Sokak üzerinde bulunan Mor Yuhanna Süryani Kilisesi, tapusunu elinde bulunduran İbrahim Aycun tarafından bir emlakçı aracılığıyla 12.5 milyon liraya satışa çıkarıldı. İbrahim Aycun, babasının bu yapıyı depo ve iş yeri olarak satın aldığını, babasından kendisine miras kaldığını ifade etti.

Mardin’de Yaşayan Süryaniler Tepkili

Mardin Süryani cemaatinin temsilcilerinden Başpapaz Gabriel Akyüz, kilisenin, internet üzerinden satılığa çıkarılmasına çok üzüldüklerini belirterek, “Bize kiliseyi ver, Mardin kültür turizmini kazandıralım restore edelim’ dedik ancak kendisi yanaşmadı. ‘Senin adına bu hibeyi kabul edelim. Ölülerin hayrına olsun, ilan verelim herkes bilsin’ diye kendisine teklifte bulunduğumuzda yine kabul etmedi. Orası bir kültür varlığı, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün bu konuda karar yazısı var. Böyle olmaması lazım. Bu kilisenin bize verilmesini talep ediyoruz. Bunu karşılayacak paramız kaynağımız yok. Verdiği fiyat da mantık dışı.”

Süryani cemaatinden Suphi Hindiyerli ise, “Dünyada kilise satılmaz, satılmaması lazım. Kendisi şimdi gidip Süryanilere ait olan kiliseyi yani Allah’ın evini satılığa çıkarıyor. Hiç Allah’ın evi satılığa çıkarılır mı? Uygun bir fiyat söylese belki cemaat olarak kendi aramızda kendisine bir yardımda bulunurduk. Ancak söylediği rakam çok uçuk .” dedi.

radikal

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login