Bodrum’da Pedasa Antik Kenti’ni Arazi Sahipleri Koruyor

Bodrum’un tarihi mekanlarından biri olan Pedasa Antik Kenti’nin çöplüğe dönüşmesine tepki gösteren bölgenin bir kısmının tapulu sahipleri bakanlık tarafından alınması gereken önlemleri kendileri almaya başladı.

Pedasa Antik Kenti’nin çeşitli yerlerine “Burası Özel Mülktür”, “Burada Piknik Yapmak ve Alkol İçmek Yasaktır” gibi tabelalar koyan arazi sahipleri, tarihi bölge ile kimse ilgilenmediği için böyle bir yol seçtiklerini söylediler ve tarih severler ve turistlerin araziyi her zaman gezebileceklerini belirttiler.

Pedasa Antik Kenti’nde kazı çalışmalarını yürüten ekip başkanı Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler ise bölgede arazisi olan vatandaşları haklı bulduğunu belirtti ve bakanlığın konuyla yakından ilgilendiğini söyledi.

Arazi sahiplerinden Osman Yürüklü, buradaki evlerinin camlarının kırıldığını, çitlerin sökülerek yakıldığını, herkesin buraya çöp attığını, silahla atış yaptıklarını ve bölgenin talan edildiğini vurguladı. “Sit alanı demek malımızın hor kullanılması demek değildir” diye sitem eden Yürüklü, buraya otomatik bir kapı yapmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login