Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Görevden Alındı

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Emel Özkan görevden alındı ve Muğla Müze Müdürlüğü’ne atandı. İzine çıkan Özkan, gelecek hafta  atandığı Muğla Müzesi’ndeki görevine başlayacak.

Emel Özkan, 31 Mayıs 2013 tarihinde Bursa İslam Eserleri Müzesi’nden, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne atanmıştı.

Tarihi Topları Boyadığı İddia Edilmişti

Daha önce dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyaretinden önce müzedeki tarihi topları plastik boya ile boyadığı iddia edilen Emel Özkan, bu iddiaları yalanlamıştı. Söz konusu olay medyada geniş yankı uyandırmış ve internet üzerinden Emel Özkan’ın görevinden ayrılması için imza kampanyası başlatılmıştı. Emel Özkan ise bu haberleri yapanlara ve yayanlara hakaret davası açmıştı.

IŞİD Zihniyeti Denmişti

Bodrum’un Gümüşlük mahallesinde Helenistik Dönem’e tarihlenen 2500 yıllık mezarların üstü yol geçeceği için AK Parti İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp’in de katıldığı bir törenle(!) kapatılarak trafiğe açılmıştı. Olay üzerine Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un danışmanı Özay Kartal yaptığı yazılı açıklamada, Bodrum Sualtı Arkeloji Müzesi Müdürlüğü, AKP Bodrum İlçe Teşkilatı ve ‘hatrı sayılır zengin abilerin’ mezarları IŞİD zihniyeti ile tekrar toprağa gömdüğünü söylemişti.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login