Bodrum’da Roma Dönemi Mezarlarına Kepçe Girdi

Bodrum’da bir evin temel kazısı sırasında Roma Dönemi’ne ait 2100 yıllık üç mezar, iş makineleri ile tahrip edildi.

Bodrum'da Roma Dönemi Mezarlarına Kepçe Girdi

Bodrum’da market işleten bir şahıs, Yeniköy Mahallesi Karakaya Sokak’taki eski evinin yerine yenisini yaptırmak için bir süre önce yıktırdı. Hafriyatın kaldırılmasının ardından yeni yapılacak ev için 15 Haziran’da kepçeyle temel kazı çalışmalarına başlandı. Kepçe çalışmaları sırasında 2100 yıllık üç mezar zarar gördü.

Sonrasında ise üzerlerine duvar örülen Roma Dönemi’ne ait mezarlardan PVC atık su borusu geçirildi. İnşaattaki çalışmalar durdurulurken, Bodrum Su altı Arkeoloji Müzesi yetkilileri konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Bodrum'da Roma Dönemi Mezarlarına Kepçe Girdi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden emekli müdür yardımcısı Aykut Özet, “Roma Dönemi’ne ait mezarların bulunduğu yerde herhangi bir güvenlik önlemi alınmadığı gibi mezarlar tahribata uğramış. Binlerce yıllık antik mezarlar tabii ki böyle korunmamalı. Mezarların korunması gereken yerde üzerine bir de duvar örülmüş. Bu manzarada görünen en iyi şey inşaatın bir süreliğine durdurulmuş olması” dedi.

Bodrum'da Roma Dönemi Mezarlarına Kepçe Girdi

Bodrum Kent Konseyi Kültür Mirası Grubu Başkanı tarihçi ve arkeolog Ayşe Temiz ise şöyle konuştu: “Bodrum’da son yıllarda milyon dolarlık inşaatların başladığı arazilerde ortaya çıkan eserler ne yazık ki korunması gerektiği gibi korunmuyor. Bu örnek de onlardan biri. Müze bu konuda çok daha duyarlı ve dikkatli olmalı. İnşaatı durdurmak belki bir çözüm ama ortaya çıkan mezarları da koruma altına almak o kadar önemli. Antik Myndos Kapısı’na yakın bölgede bulunan bu mezarlardan, kazıya devam edilecek olursa daha fazlasının çıkacağını ümit ediyorum.”


DHA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login