Kasımpaşa’da Yıkılan Kışla Projesinin Müellifinden Açıklama

Kasımpaşa’da yer alan Osmanlı’nın ilk modern kışlasının bir anda yıkıldığı haberinden sonra ilk açıklama geldi.

Kasımpaşa'da Yıkılan Kışla Projesinin Müellifinden Açıklama

Kalyoncular Kışlası, diğer adıyla Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kışlası tamamen yıkılarak yok olmuştu. 2012 yılında restore edileceği açıklanan kışla projesi müellifi Saltuk Akatay, Facebook hesabından bir açıklama yaptı.

Akatay yaptığı açıklamada, kışlanın önemli bir yere sahip olduğunu, fakat zamanında Kasımpaşa dere yatağının doldurularak üstüne yapıldığını belirtti. Bu yüzden sürekli onarım geçirmek zorunda kaldığını belirten Akatay, yapının 1966 yılında tamamen yıkılarak betonarme olarak tekrar inşa edildiğini söyledi.

Kışla’nın projesinin müellifi Saltuk Akatay’ın Haliç Dayanışması facebook hesabındaki açıklaması şu şekilde:

Mimari proje müellifi olduğum, Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kışlası, gerek askeri gerekse mimari tarihimiz içerisinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk modern anlamdaki kışlası olarak, önemli bir yere sahiptir.

Yapıldığı zemin, Kasımpaşa dere yatağının doldurulmuş bir kısmıdır ve yapıldığı tarihten itibaren ciddi müdahale ve onarımlar görmüştür, 1960’lı yıllara dek.
Yaklaşık ikiyüz yıl boyunca ağır bir işlevle kullanılan, kullanım tercihi değişiklikleri nedeniyle de kapsamlı onarımlar görmüş, problemli zeminde bulunan, büyükçe bir yapıdır söz konusu olan.
İşte bu yapının problemleri, onarım kapsamının dışına çıktığı için, 1966 yılında, tamamıyla yıkılarak betonarme olarak yeniden yapılmıştır.

Sadece Kasr-ı Humayun ve Misafir Köşkü kısımlarının taş parçaları korunup tekrar kullanılmış, bu kısımlar dışındaki tüm kışla, temelden itibaren betonarme olarak yapılmış 1966 yılında.
Yani bu yapida, zaten betonarme olarak rekonstrüksiyonu yapılmış yapının, teknik postrekonstrüksiyon problemlerinden bahsetmekteyiz.

Yapıdaki çalışmalar ilgili koruma kurulu ve belediyenin onayi ile, İstanbul Valiliği’nin deneyimli ve değerli kontrollüğüyle, proje müellifi olarak tarafımın kontrollüğüyle ve Kışla’nın kullanıcısı Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’nın bilgisi dahilinde yürütülmektedir.

Tarihi eserlerimizle ilgili samimi hassasiyetin artmasını ve bu tartışmaların açık olarak yapılmasını son derece yararlı buluyorum. Ancak habercilik adına içeriği çarpıcılaştırarak gerçeği gölgede saklayıp manipulasyon yapılmasını, vatandaşlarımızın zekasına yapılan bir saygısızlık olarak görüyorum.

Saygılarımla

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login