Bodrum’da Kurtarma Kazısında 2500 Yıllık Mezar Hediyeleri Bulundu

Muğla’nın Bodrum ilçesi Kumbahçe Mahallesinde gerçekleştirilen kurtarma kazılarında Roma ve  Helenistik döneme tarihlenen mezarların içinde ölü hediyesi olarak kadın heykelcikler, bezemeli seramik parçaları, gözyaşı şişeleri ve kemik parçaları bulundu.

Bodrum’un Kumbahçe Mahallesi’nde yapımı devam eden rezidansların yanında yaklaşık bir ay önce başlayan kurtarma kazıları devam ediyor. 3. Derece Sit Alanı olarak belgelenen park alanında kurtarma kazılarının başlamasıyla birçok antik mezar keşfedildi.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi arkeologlarının da içinde bulunduğu 10 kişilik bir ekip tarafından yürütülen kazılarda Roma ve  Helenistik dönemine tarihlenen kadın heykelcikler, bezemeli seramik parçaları, gözyaşı şişeleri ve kemik parçaları bulundu. Nekropol alanı olduğu düşünülen bölgenin MÖ. 4. Yüzyıla tarihlendiği tahmin edilmekte.

Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi tarafından çıkarılan eserlerin konservasyon işlemleri yapıldıktan sonra detaylı incelemesi yapılacak.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login