Bodrum’daki İnşaat Alanında 59 Mezar Bulundu

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Mayıs ayındaki bir inşaat sırasında rastlanan antik mezarların sayısı 59’a çıktı ve kurtarma kazıları sonlandırıldı.

Bodrum’daki İnşaat Alanında 59 Mezar Bulundu

Bodrum Kalesi Suları Arkeoloji Müzesine bağlı arkeolog ve antropologlar eşliğinde yaklaşık 6 ay devam eden kurtarma kazılarında bölgenin Nekropol alanı olduğu anlaşıldı. Kazılar sırasında mezarlardan kemik parçaları, gözyaşı şişeleri ve çeşitli mezar hediyeleri çıkartıldı.

Antik Halikarnassos’un nekropol alanı içinde bulunduğu anlaşılan bölgede, kazı çalışmaları tamamlandı. Uzmanlar tarafından, Göktepe mevkisindeki kurtarma kazılarında 59 antik mezar gün yüzüne çıkarılarak numaralandırıldı.

Bölgede çalışmalarını tamamlayan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, hazırladıkları sonuç raporunu Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne gönderecek.

Bodrum’daki İnşaat Alanında 59 Mezar Bulundu

Mayıs ayı başlarında inşaat alanında çalışan iş makinası tarafından zarar verildikten sonra bulunan 11 adet tarihi kaya mezarda Bodrum Sualtı arkeoloji Müzesi ekiplerince başlatılan kurtarma kazılarında mezar sayısı her geçen ay arttı. Temmuz ayı sonunda bulunan mezar sayısı 40’a yükselirken, devam eden çalışmalarla birlikte bulunan mezar sayısı 59’a yükseldi. Bulunan tarihi mezarların bir çoğu iş makinası tarafından zarar görmüş ve bazı mezarlar tamamen tahrip olmuş durumda.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login