Bodrum’da 2500 Yıllık Mezarların Üzerine Asfalt Skandalı Büyüyor

5 yıl önce Bodrum’un Gümüşlük mahallesinde Helenistik Dönem’e tarihlenen 2500 yıllık mezarlar bulunmuştu. Geçtiğimiz günlerde ise bu tarihi mezarların üstü yol geçeceği için AK Parti İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp’in de katıldığı bir törenle(!) kapatıldı. Ardından da yol trafiğe açıldı.

2500 Yıllık Mezarlar Bulundu

Gümüşlük Mahallesi’nde, 5 yıl önce yapılan Bodrum Yarımadası İçme Suyu Projesi’nin hafriyat çalışması sırasında Antik Myndos Kenti’nin nekropol alanında Helenistik Dönem’e ait üç mezar bulundu. Fakat üzerinden ana yol geçmesi sebebiyle kurtarma kazıları yapılamadı ve alternatif bir yol yapımı için beklendi.

Alternatif yol tamamlandığında ise Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi başkanlığı ve Myndos Antik Kenti Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin danışmanlığında kurtarma kazısı yapıldı. Alandan birçok buluntu çıkarıldı ve korumaya alındı.

Mezarların Asfaltla Kapatılması İçin Proje Sunuldu

Belediye, alternatif yolun daha kısa olmasına rağmen esnaftan gelen tepkiler üzerine mezarların bulunduğuı yolun tekrar trafiğe açılması için Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesine proje sundu. Bunun üzerine müze, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurdu. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan, “Mezarların üzerinin kapatılıp, asfalt dökülüp yeniden yol olarak kullanılmasında sakınca yoktur” kararı çıktı. 2013 yılı Mart ayında gerekli iznler alındı ve 6 Mart 2015’te mezarların üzeri asfalt dökülerek kapatıldı. Mezarların üstünden trafik tekrar akmaya başladı.

TARTIŞMALAR BÜYÜYOR

Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un danışmanı Özay Kartal: “Bodrum’da IŞİD Zihniyeti”

2500 yıllık mezarların asfaltla kapatılıp üzerinden arabaların geçmesine izin verilmesi üzerine tepkiler ardı ardına gelmeye başladı. Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un danışmanı Özay Kartal yaptığı yazılı açıklamada, Antik mezarları kurtarmak için tüm masrafları belediye tarafından karşılanmak üzere kazı başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ile bir proje hazırlandığını hatırlattı ve bu olayı “Bodrum’da IŞİD zihniyeti” olarak nitelendirdi

Yapılan yazılı açıklamada şu cümlelere yer verildi: “Mezarların çelik kontrüksiyon ve kırılmaz camlarla koruma altına alınarak kültür turizmine kazandırılması için tüm hazırlıkların yapıldığı sırada, müzeden ‘Gömün’ talimatı geldi. Sonuç olarak Bodrum Sualtı Arkeloji Müzesi Müdürlüğü, AKP Bodrum İlçe Teşkilatı ve hatırı sayılır zengin abiler olaya el atıp Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan onay alıp, mezarı yeniden gömüp yolu da açtılar. Yolun orta yerinde çıkan 2 bin 500 yıllık bir mezar yüzünden kapanan bir yola, yasalar çerçevesinde medeni bir çözüm bulmanın  Bodrum Sualtı Arkeloji Müzesi Müdürlüğü’nün görevidir. Ama Müze Müdürlüğü ne yaptı? Medeni çözümler yerine ilkel bir şekilde, gitti onayı aldı, mezarları tekrar toprağa gömdü ve yolu açtı ”

Müze Müdürü Emel Özkan Hakaret Davası Açıyor

Özay Kartal Müze Müdürü Emel Özkan’ı sorumlu tutarak “IŞİD Zihniyeti” olarak yorumladığı olaydan sonra, Emel Özkan’ın kendisine hakaret davası açacağını öğrendiğini söyledi ve “Tarihi ve kültürü korumak amacıyla verdiğim mücadelede veremeyeceğim hesap yok” dedi.

Bodrum Kent Konseyi’nden Konuyla İlgili Açıklama Geldi

Bodrum Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Başkanı Arkeolog Ayşe Temiz, yanlıştan dönülerek yolun trafiğe kapatıldıktan sonra kazılara devam edilmesi gerektiğini söyleyerek tartışmalara dahil oldu. Ayşe Temiz’in yaptığı açıklamanın tam metni şu şekilde:

“2013 yılında açılan mezar birinci derece arkeolojik SİT alanında ve şahıs arazisi üzerinde bulunmaktadır. Koruma kurulunun daha önce aldığı bir kararda yeni bir yol açıldıktan sonra mezar üzerinden geçen yolun kapatılması ve mezarın kazılması yönünde bir hüküm bulunmaktadır. Gümüşlük’ten Yalıkavak’a giden yeni bir yol yapılmış ve trafiğe açılmış bulunmaktadır. Mezar üzerinden geçen yolun hiçbir yasal dayanağı bulunmamaktadır. Yol şahıs arazisi üzerinden kendisinden bile izin alınmadan geçirilmiştir. Arazi Myndos Antik kenti’nin nekropol alanı yani antik mezarlığıdır. Gerek Kazı Başkanlığı gerekse Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin yaptığı kurtarma kazıları ile birçok mezar açılmış ve gömü çeşitliliği ve buluntular açısından ilginç sonuçlara ulaşılmıştır. Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve Bakanlar Kurulu kararı ile verilen izin kapsamında, yapılan kazı sonucu açılan mezarın kapatılmasına karar verilmiştir. Verilen bu kararlar gereği, Şubat 2015’te de Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi tarafından mezar kapatılmış ve illegal yol trafiğe açılmıştır. Birinci derece arkeolojik SİT alanında Bakanlar Kurulu kararıyla yapılan kazının Koruma Kurulu kararıyla iptali kabul edilemez bir durumdur. Üstelik açılan yol 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun birinci maddesinde sayılan ve hiçbir şekilde inşai faaliyet yapılmaması gereken birinci derece SİT alanında kalmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün ve Muğla Koruma Kurulunun yapılan büyük yanlıştan dönerek, yolun kapatılmasını sağlamasını ve arkeolojik kazının sürdürülmesi için gereken işlemin yapılmasını diliyoruz. Mezarların yeniden açılması için Kent Konseyi olarak ilgili bakanlık ve kurula müracaatlarımızı yapacağız”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login