Bodrum’da Kaya Mezarları Koruma Amaçlı Kapatılıyor

Bodrum Göktepe Mevkiinde bir inşaat çalışması sırasında çoğu zarar gördükten sonra ortaya çıkarılan tarihi mezarlar koruma amaçlı kapatılıyor.

2015 Mayıs ayı başlarında inşaat alanında çalışan iş makinası tarafından zarar verildikten sonra bulunan 11 adet tarihi kaya mezarının çevresinde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ekiplerince başlatılan kurtarma kazılarında 76 adet tarihi mezar bulunmuştu. İnşaata giden yol üzerinde de çok sayıda tarihi mezar gün yüzüne çıkarılırken, konu hem adli mercilere hem de Muğla Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğüne aktarılmıştı.

Muğla Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğünce mezarların korunması amaçlı başlatılan çalışmalar kapsamında bölgedeki zemin yapısının yağmur, güneş gibi dış etkenlerden çabuk etkilendiği tespit edildi ve mezarların koruma amaçlı olarak kapatılmasına karar verildi.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ekiplerince başlatılan çalışmalar kapsamında Göktepe’de bulunan tarihi mezarlar önce temizlenirken, daha sonra keçe örtülen mezarlar ince kum ile kapatılmaya başlandı. Lüks villaların bulunduğu alana giden yolun üzerindeki mezarlarda aynı şekilde kapatılırken, yolun hiçbir şekilde araç trafiğine açılmayacağı ve mezarların çevresine gerekli önlemlerin alınacağı öğrenildi.

Çoğunluğu Helenistik ve Roma Devrine tarihlendirilen bu mezar odalarının çok azında yer yer fresk izlerine rastlanırken, bazı kaya mezarlarının cephelerinde adak taşlarının konduğu yuvalar görülmekte.

Bodrum’da Kaya Mezarları Defineciler Tarafından Tahrip Ediliyor


Haber ve fotoğraflar: Mehmet Can Meral

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login