Tutankamon’un Büyükannesi Kraliçe Tiye’ye Ait Heykel Bulundu

Luksor’da Kral III. Amenhotep’in karısı ve Kral Tutankamon’un büyük annesi olan Kraliçe Tiye’ye ait bir heykel, kocasının cenaze tapınağı Kom El-Hittan’da keşfedildi.

Yeni bulunan Kraliçe Tiye heykeli.

Bu heyecan verici keşif, Alman Arkeoloji Enstitüsü çatısı altında çalışan Mısır-Avrupa işbirliği altında yapıldı.

Keşfi incelemek için bölgeye gelen Mısır Eski Eserler Bakanı Khaled El-Enany, heykeli eşsiz ve büyüleyici olarak tanımladı. El-Enany, şimdiye kadar Kraliçe Tiye’ye ait su mermerinden (kaymaktaşı) yapılmış hiçbir heykel bulunmadığını, bu anlamda bu heykelin bir ilk olduğunu belirtti ve “Bu tapınakta daha önce bulunan tüm heykellerin kuvarsitten yapılmıştı.” dedi.

Kraliçe Tiye’nin mumyası.

Araştırmanın başındaki Hourig Sourouzian, heykelin günümüze kadar iyi bir durumda ulaştığını ve renklerin de iyi derecede korunduğunu söyledi.

Hourig Sourouzian, arkeologlar kumun içine gömülmüş III. Amenhotep’e ait bir heykelin alt kısmını kaldırırken, Kraliçe Tiye’ye ait heykelin tesadüfen bulunduğunu söyledi.

“Kraliçe Tiye’nin heykeli, Firavun III. Amenhotep’in heykelinin sol ayağının altından çıktı.” diyen Sourouzian, heykelin restore edileceğini açıkladı.

Yeni bulunan Kraliçe Tiye heykeli.

Firavun III. Amenhotep’in tapınağı, ölümünden sonra bile Yeni Krallık firavununu onurlandırmak için MÖ. 1390 ile MÖ. 1353 yılları arasında inşa edilmişti. 100 metre genişliğinde ve 600 metre uzunluğundaki görkemli tapınakta, yeni bulunan bu heykel gibi kraliyet ailesi, tanrılar ve sfenksler gibi daha birçok heykelin saklı olabileceği düşünülüyor.

Bununla birlikte, tapınak kompleksi Nil Nehri’ne yakın bir yerde inşa edilmişti ve tekrarlanan taşkınlar, surların içinde büyük yıkımlara neden oldu. MÖ. 27 yılında meydana gelen bir deprem, diğer yapılarda yeniden kullanmak için taşların yağmalanması da oluşan hasarı kötüleştirdi. 20. yüzyılın sonuna gelindiğinde, orijinal yapıdan sadece küçük bir kısmı olduğu yerde kaldı: Memnon Heykelleri. III. Amenhotep’in tahtta oturur vaziyette betimlendiği 720 ton ağırlığında iki devasa heykel.

Devasa Memnon heykelleri.

Tutankamon’un Mezarının Gizemli Sakinleri Kim?

Tutankamon’un Sütannesi Aynı Zamanda Kız Kardeşi Olabilir


Ahram Online. 23 Mart 2017.

 

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login