Luksor Tapınağı’nda Tanrıça Sekhmet’in Sekiz Heykeli Bulundu

Mısır’daki Antik Luksor Tapınağı’nda Tanrıça Sekhmet’in siyah granitten yapılmış sekiz heykeli “Memnon Colossi ve Amenhotep III Tapınağı Koruma Projesi” üyeleri tarafından keşfedildi.

Luksor Tapınağı'nda Tanrıça Sekhmet'in Sekiz Heykeli Bulundu

Heykellerin altısında, aslan başlı tanrıçanın tahtta otururken ve sağ elinde hayat sembolünü tutarken tasvir edilmiş. Heykellerin üç tanesi neredeyse tüm halde bulunurken, bir tane üst parça, iki tane ise alt parça bulunmuş durumda.

Diğer iki parça ise tanrıçayı ayakta durduğu heykellerin orta bölümlerinden oluşuyor. Bu parçaların kafa kısmı yok ve alt kısımları da eksik. Bunlardan birinde tanrıça sol elinde papirüs, sağ elinde ise hayat sembolü tutuyor.

Luksor Tapınağı'nda Tanrıça Sekhmet'in Sekiz Heykeli Bulundu

Tanrıça Sekhmet, düşmanlarını kovarak Güneş tanrısını koruduğu gibi, Güneş kralını da koruyan kudretli ve güçlü bir güneş tanrıçasıdır.

Geçtiğimiz sezon Amenhotep III Tapınağı’nda bunlara benzer birçok heykel bulunmuştu. Bu heykellerin hepsi, devasa tapınağın avlusunu çevreler biçimde yapılmıştı. Bir aslan başına ve uzun dar elbise giyen kadın vücuduna sahip olan heykellerin her biri bir başyapıt niteliğindeydi.

Heykellerin hepsi temizlendikten, tuzdan arındırıldıktan ve tamamen belgelendikten sonra tapınakta sergilemeye alınacak. Tapınak ise tamamiyle korumaya alınacak.


Egyptian Ministry of Antiquities

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login