Luksor’daki Amenhotep Tapınağında Devasa Sfenksler Bulundu

Luksor’daki antik Mısır’ın III. Amenhotep tapınağında devasa bir kireçtaşı sfenks çiftinin parçaları ortaya çıkarıldı.

Tapınakta bulunan sfenkslerden biri. C: Egypt’s Ministry of Tourism & Antiquities.

Çalışmalar, ‘Memnon Heykeli ve Amenhotep III Tapınağı Koruma Projesi’ kapsamında III. Amenhotep tapınağında yürütülüyordu.

Eski Eserler Yüksek Konseyi genel sekreteri Mostafa Waziri, keşfedilen bloklar arasında, kral III. Amenhotep’in sfenks şeklinde, nemes başlığı, kraliyet sakalı ve boynuna geniş bir kolye takan bir çift devasa kireçtaşı heykeli olduğunu duyurdu.

(İlgili: Antik Mısır: Tarihi, Hanedanları, Dini ve Yazısı)

Her iki devasa sfenks de üçüncü sütunun giriş kapısının arkasında yarısı suya batmış olarak bulundu. Bu sfenkslerin başları titiz bir temizliğe ve sağlamlaştırmaya tabi tutuldu. Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’na göre, kireçtaşının restorasyonu, sfenksin göğsünde “sevgili Amun-Re” yazısını ortaya çıkardı. Vücudun diğer parçaları ve patiler parçalar halinde güvenli bir şekilde çıkarıldı ve özenle muhafaza edilecek.

Ayrıca bölgede, Güneş tanrısı Ra’nın aslan suretli savunucusu olan tanrıça Sekhmet’in neredeyse bozulmamış üç heykeli ve büyük bir sütunlu salonun kalıntıları keşfedildi. Kumtaşı duvarlarında hâlâ okunabilen bir dizi resim, kralın yönetme hakkını tanıyan ve yenileyen eski bir Mısır festivali olan kraliyet jübilesini veya diğer adıyla heb-sed’i tasvir ediyor.

Tapınakta bulunan Tanrıça Sekhmet heykelleri. C: Egypt’s Ministry of Tourism & Antiquities.

Festival geleneksel olarak firavunun saltanatının otuzuncu yılında kutlanıyordu, ancak çoğu bu etkinlikten önce öldü. 18. Hanedan’da MÖ 1390-1353 yılları arasında hüküm süren III. Amenhotep, bu şölen için hayatta kalabilen birkaç hükümdardan biriydi ve bilim insanları, onun heb-sed’inin tarihteki en görkemli şölen olduğuna inanıyor.

Araştırmacılar yaptığı açıklamada, sfenkslerin törenler ve şenlikler için kritik bir yer olan geçit yolunun başlangıcının yerini teyit etmesi nedeniyle keşfin önemini vurguluyor.

III. Amenhotep’in büyük ölçüde barışçıl geçen saltanatı, eski Mısır imparatorluğunun başkenti Thebes’teki (günümüz Luksor) üretken bir inşaat programıyla taçlandı. Bu, Malkata’daki bir saray kompleksi olan Memnon Heykeli’ni ve şehri Nil’e bağlayan yapay bir limanı içeriyordu. Ayrıca Nubia’daki yer alan Soleb’de, büyük bir tapınağın inşasını da emretmişti.

Yeni keşfedilen devasa sfenksler üzerinde yapılan ön araştırmalar, uzunluklarının yaklaşık 8 metre olduğunu ortaya çıkardı. Şimdi, keşfedilen tüm bloklar ve devasa yapılar, onları tapınaktaki orijinal yerlerine yeniden yerleştirmek amacıyla restorasyon altında.

Memnon Heykeli ve Amenhotep III Tapınağı Koruma Projesi, Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı ile Kahire’deki Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün himayesinde 1998’den beri devam ediyor. Çalışmalar sırasında birçok mimari kalıntının yanı sıra çeşitli yeni yapılar ortaya çıkarıldı; anıtsal bir dikilitaş ve kralın sayısız devasa heykeli orijinal yerlerine yerleştirildi.


Ahram Online. 13 Ocak 2022.

Art News. 20 Ocak 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login