Mısır’da Gamzeli Sfenks Benzeri Heykel Bulundu

Mısır’daki arkeologlar, Hathor Tapınağı yakınında “gülen yüzlü ve gamzeli” bir sfenks heykeli ortaya çıkardılar.

Gamzeli sfenksin ortaya çıkarılmasından kısa bir süre çekilen fotoğrafı.

Arkeologlar, Mısır’ın güneyindeki eski bir tapınakta sfenks benzeri bir heykel ve bir tapınak kalıntısı ortaya çıkardılar. Roma imparatoru Claudius’un Dendera tapınağında bulunan esere ilham vermiş olabileceği düşünülüyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Roma imparatoru Claudius’un stilize edilmiş bir temsili olduğuna inanılan kireçtaşı eserin, Mısır’ın güneyindeki tapınağın yakınında iki katlı bir mezarda bulunduğu belirtiliyor.

(İlgili: Büyük Piramitteki Gizli Koridor İlk Kez Görüntülendi)

Mısır’ın eski eserler bakanlığı, eserin Kahire’nin 450 km güneyindeki Qena eyaletindeki Dendera tapınak kompleksinde bulunduğunu söylüyor.

Bakanlık, arkeologların heykelin gülümseyen yüzünün Roma’nın egemenliğini MS 41 ve MS 54 yılları arasında Kuzey Afrika’ya kadar genişleten Roma imparatoru Claudius’a ait olabileceğine inanıyor.

Gamzeli sfenks, ünlü Dendera Zodiac’ın keşfedildiği Hathor Tapınağı yakınında bulundu.

Araştırmacılar, “güzel ve doğru bir şekilde oyulmuş” sfenksin yanında “demotik ve hiyeroglif yazılarla yazılmış bir Roma steli” de buldular. Bu stel tamamen deşifre edildiğinde, Mısır araştırma ekibinin İmparator Claudius olabileceğini söylediği tasvir edilen hükümdarın kimliğine ışık tutabilir.

Bakanlık, kireçtaşı tapınağın iki katmanlı bir platform ve Bizans döneminden kalma bir kerpiç havuz içerdiğini söylüyor.

Başkent Kahire’nin yaklaşık 500 kilometre güneyinde bulunan Hathor Tapınağı, Fransız Sebastien Louis Saulnier’in tapınağın sökmesinden bir asırdan fazla bir süre sonra, 1922’den beri Paris’teki Louvre’da sergilenen göksel bir harita olan Dendera Zodiac’a ev sahipliği yapıyordu. Mısır bu eseri uzun süredir geri istiyor.


AFP. The Guardian. 6 Mart 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login