Roma Britanya’sında da Gladyatör Dövüşleri Yapılıyordu

Yeni araştırmalar, bir zamanlar Roma yönetimi altındaki Britanya’da gladyatör dövüşlerinin sahnelendiğini gösteriyor.

Colchester Vazosu, Memnon ve Valentinus adlı bir çift gladyatörü tasvir ediyor. C: Colchester Museums

Yapılan analizler, savaşçılar arasındaki dövüşmeyi tasvir eden eski bir eser olan Colchester Vazosu’nun yerel olarak yapıldığını ve dekore edildiğini kanıtladı.

Colchester ve Ipswich Müzeleri başkanının yaptığı açıklamada, yazılı bir bilgi olmaksızın, bunun Britanya’daki bu tür düelloların “tek kanıtı” olduğunu söylüyor.

Frank Hargrave, bulguların “şaşırtıcı yeni sonuçlara” yol açtığını da sözlerine ekliyor.

Yaklaşık 2.000 yıl öncesine ait söz konusu çömlek, ölü yakma kabı olarak kullanılmış ve 1800’lerin ortalarında Colchester’deki bir Roma mezarında bulunmuştu.

(İlgili: Kolezyum: Gladyatör Arenası Hakkındaki Gerçekler)

MS 160-200 yıllarında yapılan 23 cm yüksekliğindeki kap, Colchester Müzeleri tarafından “Roma Britanya’sının en önemli ve belki de ünlü çömleklerinden biri” olarak tanımlanıyor.

Çömlek, bir Roma arenasında tanık olunmuş olabilecek sahneleri, yani hayvan avlarını ve bir çift gladyatörün düellosunu betimliyor.

Hargrave, çömleğin çok yüksek kalitede olduğunu, dolayısıyla bulunduğundan beri muhtemelen İngiltere’de yapılmadığının varsayıldığını söylüyor. Ancak, yeni araştırmanın bu teoriyi elediğini ekliyor.

Gladyatörlerin ve ayı avcılarının tasvirlerini taşıyan kil vazo, Colchester’daki bir Roma mezarında bulundu. C: Colchester Museums

Analizler, eserin yerel kilden yapıldığını doğrulamanın yanı sıra, çömlek yapılırken kile gladyatörler Memnon ve Valentinus’un adlarının yazıldığını ilginç bir şekilde gösterdi.

Daha önce yazıların çömlek ateşlendikten sonra eklendiğine inanılıyordu – bu da süsleme ile yerel olaylar arasında daha az bağlantı olduğuna işaret ediyordu.

Çömleğin içindeki insan kalıntılarının analizi, ölen kişinin 40 yaşın üzerinde olduğunu ve denizaşırı ülkelerden gelmiş olabileceğini gösterdi.

Colchester ve Ipswich Müzelerinin kıdemli küratörü Glynn Davis, çömleğin tasvir edilen gladyatör dövüşünün sponsorlarından birine ait olabileceğini söylüyor.

Çömlek, diğer önemli Roma buluntularıyla birlikte 15 Temmuz’dan itibaren Colchester Kalesi’nde sergilenecek.

Colchester, MS 43’ün fethinden kısa bir süre sonra Roma Britanya’sının başkenti haline gelen ve Camulodunum olarak bilinen İngiltere’nin en tarihi şehirlerinden biri.

Önceki keşifler, buradaki arena dövüşlerine dair kanıtlar daha zayıf olsa da, Britanya’da Roma dönemi gladyatörlerinin varlığına işaret ediyordu.

Eski bir “gladyatör mezarlığından” alınan iskeletler 2011’de York’ta sergilendi, ancak arkeologlar bu adamların savaşçı olduğundan emin olamayacaklarını söylediler.


BBC News. 6 Mart 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login