Büyük Piramitteki Gizli Koridor İlk Kez Görüntülendi

Mısır’daki yetkililer, Büyük Gize Piramidi’nin ana girişinin üzerinde gizli bir iç koridorun varlığını doğruladıklarını söylüyor.

Bir endoskoptan alınan video görüntüleri tonozlu tavanı olan boş bir koridoru gösteriyor.

Bir endoskop ile çekilen video, 9 metre uzunluğunda ve 2,1 metre genişliğindeki koridorun içini gösteriyor.

Yetkililer, söz konusu koridorun, piramidin ağırlığını girişin veya henüz keşfedilmemiş başka bir odanın etrafında yeniden dağıtmak için oluşturulmuş olabileceğini söylüyor. Ancak, dışarıdan ulaşılamayan odanın işlevinin tam olarak ne olduğu bilinmiyor.

(İlgili: Antik Mısır Piramitleri Aslında Nasıl Görünüyordu?)

Bu gizemli boşluk, ilk olarak 2016 yılında muografi adı verilen bir görüntüleme tekniği kullanılarak tespit edilmişti.

ScanPyramids Projesi’nden bilim insanlarından oluşan bir ekip, taş tarafından yalnızca kısmen emilen kozmik ışınların yan ürünleri olan müonların, piramidin içine nasıl nüfuz ettiğini analiz ederek piramidin içindeki yoğunluk değişikliklerini belirleyebildi.

Endoskop, piramidin duvarındaki bir şerit yapının arkasındaki boş alana sokuldu.

Tahribatsız teknik, Büyük Piramidin kuzey yüzünün arkasında, ana girişin yaklaşık 7 metre yukarısında, taş bir şerit yapının olduğu bir alanda boş bir alan tespit etti.

Taşların arasındaki küçük bir bağlantıdan 6 milimetre genişliğinde bir endoskop sokulmadan önce radar ve ultrason ile daha ileri testler yapıldı.

Kameradan alınan görüntüler Perşembe günü piramidin yanında düzenlenen bir basın toplantısında açıklandı. Görüntüler, kabaca yontulmuş taş bloklardan yapılmış duvarları ve tonozlu taş tavanı olan boş bir koridoru gösteriyordu.

Mısır’ın Eski Eserler Yüksek Konseyi başkanı Mostafa Waziri, “Taramalara devam edeceğiz böylece ne yapabileceğimize bakacağız… Koridorun altında ya da bu koridorun sonunda ne bulabileceğimizi göreceğiz.” diyor.

Büyük Piramit, Gize’de bulunan üç piramidin en büyüğü.

146 metre yüksekliğindeki Büyük Piramit, MÖ 2609’dan MÖ 2584’e kadar hüküm süren firavun Khufu veya Keops tarafından dördüncü hanedan döneminde Gize platosu üzerine inşa edilmişti. Dünyanın en eski ve en büyük anıtlarından biri olmasına rağmen, nasıl inşa edildiği konusunda bir fikir birliği yok.

Mısırlı arkeolog Zahi Hawass, gizemli koridorun “dünyanın her yerindeki insanların evlerine ilk kez girecek büyük bir keşfi” temsil ettiğini söylüyor.

Hawass ayrıca, bunun Kral Khufu’nun mezar odasının piramidin içinde hala var olup olmadığını ortaya çıkarmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Hawass, koridorun altındaki boşlukta “önemli bir şey” olabileceğini tahmin ettiğini ekledi. “Eminim bundan birkaç ay sonra söylediklerimin doğru olup olmadığını görebiliriz.”

Büyük Piramit’in Doğu-Batı kesit görünümü.

Münih Teknik Üniversitesi’nde Tahribatsız Muayene Profesörü ve projenin önde gelen üyelerinden Christian Grosse’ye göre, odanın yerini belirlemek için ultrason ölçümleri ve yere nüfuz eden radarlar dahil olmak üzere çeşitli tarama teknikleri kullanıldı.

Grosse, “Son odada iki büyük kalker var ve şimdi soru, bu taşların arkasında ve odanın altında ne olduğu.” diyor.

2017 yılında muografi kullanılarak piramidin içindeki daha büyük ikinci bir boşluk tespit edildi. 30 m uzunluğunda ve birkaç metre yüksekliğinde olduğu tahmin ediliyor ve doğrudan Büyük Galeri’nin üzerinde yer alıyor.


BBC News. 2 Mart 2023.

Makale: Procureur, S., Morishima, K., Kuno, M. et al. (2023). Precise characterization of a corridor-shaped structure in Khufu’s Pyramid by observation of cosmic-ray muons. Nat Commun 14, 1144.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login