III. Amenhotep Heykeline Ait Parça Bulundu

Mısır’da firavun III. Amenhotep’in doğumunu, adını ve taç giyme töreninin anlatıldığı bir hiyeroglif içeren heykel parçası bulundu.

İnşa aşamasında olan bir otopark alanında, firavunların zamanından kalma eski bir sanat eseri keşfetti. Eski Eserler Bakanlığı, Kral III. Amenhotep heykeline ait bir parçanın Ahmim kentinde bulunduğunu doğruladı.

Amenhotep III heykelinin granit tabanı, bir otoparkın kazıları sırasında keşfedildi. C: Ministry of Antiquities

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, bulunan eser, firavunun siyah bir granit heykelinin tabanının bir bölümünü oluşturuyordu. Sol ayağını ve sağ ayağından bir bölümü içeren parçanın üzerinde III. Amenhotep’in taç giyme töreni ve doğumu hakkında hiyeroglif yazıları bulunuyor.

Genellikle eski Mısır hükümdarlarının tasvir edildiği gibi sol ayağı ileri adım atıyor gibi duruyor.

Eski Eserler Komitesi müdürü Gamal Abdel Nasser, bulunan parçanın tarihi bir eser olduğunu doğruladı; ancak eserin yaşını ve kalan kısmı henüz belirlenemedi. Daha fazla çalışma ve restorasyon için eser Sevhac Müzesi’ne aktarıldı.

(Çığlık Atan Mumya, Firavunu Öldürmeye Çalışan Prens Olabilir)

Egypt Today gazetesi, bugüne kadar yapılan keşiflere dayanarak, 18. Hanedanlığın 9. Firavunu olan III. Amenhotep’in, dönemin herhangi bir yöneticisinden çok daha fazla heykele sahip olduğunu bildirdi. Şimdiye kadar III. Amenhotep’e ait 250 tane heykel bulundu.

III. Amenhotep, MÖ 1388 yılında doğdu ve çok erken yaşta tahta çıktı – muhtemelen 6 ila 12 yaş arasında. O dönemde Mısır iş, siyaset ve sanat için bir merkez olarak gelişiyordu. Bu yöneticinin yaşamı ve kariyeri Amarna Harfleri’nde çivi yazısı ile yazılmış kil tabletlerinin bir koleksiyonunda belgelendi.

Öncüllerinin çoğundan farklı olarak, III. Amenhotep bir diplomasi adamıydı. O zamanlar Mısır son derece zengindi ve krallığını korumak için firavunluğun bir kısmını paylaşmaya karar verdi ve bu potansiyel rakiplerini hoş tutmak için yeterliydi. Amarna Mektuplarına göre, kral, sadakat karşılığında altın hediye etti.

(Mısır’da Üst Düzey Yetkili Kadının 4.400 Yıllık Mezarı Bulundu)

Bununla birlikte, evlenmek isteyenlere karşı o kadar da cömert değildi. Birkaç yabancı prenses, bir Mısır prensesi, kraliyet ailesine olan bağlarını güçlendirmek için geldi ancak III. Amenhotep, kanlarını saf tutmaya ve imparatorluğunun yabancı bir şahsın eline düşme ihtimalini azaltmaya karar verdi.

38 yıl boyunca yönetimdeydi ve Tiye ile evlendi. Tiye, oğulları Prens Thutmose ve IV. Amenhotep’e annelik etti.

Ölümünden sonra kral, Krallar Vadisi’nin batısına gömüldü.


IB Times. 9 Ocak 2018.

Yorumlar
Bilkent Üniversitesi Arkeoloji bölümü mezunu. Yine Bilkent Üniversitesi, Arkeoloji bölümünde yüksek lisans yapıyor. Klasik arkeoloji, müzeoloji ve dijital arkeolojiyle ilgileniyor.

You must be logged in to post a comment Login