Bodrum’un Tarihi Kaya Mezarları Çöplüğe Dönüştü

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 13.000 kişilik antik tiyatronun da yer aldığı Göktepe’de bulunan yüzlerce kaya mezarı çöplüğe dönüştü.

Göktepe’nin neredeyse her tarafı tarihi kalıntılarla dolu. Yüzlerce kaya mezarının bulunduğu Göktepe’de, son olarak tepkilere neden olan bir inşaat alanında Bodrum Sualtı Arkeoloji ve Müze Müdürlüğü ekipleri 11 adet kaya mezarı bulmuştu. MÖ. 1. yüzyıl, Helenistik Dönem’e ait olduğu öngörülen mezarlarda, müze tarafından kurtarma kazısı başlatılmıştı. Fakat inşaatta çalışan kepçenin darbeleriyle zarar gören kaya mezarlarında da günlerdir herhangi bir kurtarma kazısı yapılmıyor. Bölgedeki inşaat nedeniyle bazılarının yeniden kapandığı görülen kaya mezarlarındaki kurtarma kazılarının ise yaklaşık 10 gün sonra yeniden başlayacağı öğrenildi.

Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi ve Kültür Varlıkları Çalışma Grubu üyesi arkeolog Aykut Özet, buradaki kaya mezarlarının bir bekçisi olmadığını belirtti ve kendi haline bırakıldığı, bunun acınacak bir durum olduğunu söyledi.

Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi’nden emekli Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi üyesi arkeolog Ayşe Temiz de Bodrum’da tarihi yerlerin ranta kurban gittiğini belirterek, yalnız kaya mezarları değil, nekropol alanının da koruma altında olmadığını söyledi.

İHA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login