Mabolla Antik Kenti Keşfedilmeyi Bekliyor

Muğla merkez ilçe Menteşe’nin ilk yerleşim alanı olan ve geçmişi 2500 yıl öncesine dayanan Mabolla Antik Kenti kazılmayı ve keşfedilmeyi bekliyor. Antik kentte bir dönem düzenleme çalışmaları yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler de vali ile birlikte Mabolla Antik Kenti inceleme yürüyüşe katıldı.

Mabolla’nın Muğla merkezin en yakınındaki önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirten Diler, “Mabolla ile ilgili en eski belgeler MÖ. 4. yy ve 3. yy. yani 2400 yıl öncesinde gidiyor. 2. yüzyıldan yine bir yazıt var. Bu da 1890’lı yıllarda Muğla’da bulunmuş bir yazıttır. Burada yaşayan insanlar etnik olarak Anadolu’nun yerli bir halkı” dedi.

“Destek Verilirse Kazı Çalışması Yaparız”

Diler, destek verilmesi halinde Mabolla antik kentinde kazı çalışmalarının başlayabileceğini belirterek, “Bizim Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olarak arzumuz, Mabolla’da kazı yapmak. Fakat bunu maalesef başaramadık. 2010 yılında Muğla Belediyesi’nin desteği ile burada çevre düzenlemesi çalışması yaptık. Burasının desteğe ihtiyacı var. Birileri destek verirse biz Arkeoloji Bölümü olarak burada kazı çalışmalarını yaparız. Çünkü Muğla’nın kent merkezi olsun, tüm bölge olsun Türkiye’nin en iyi korunmuş ilidir” dedi.

Mabolla Antik Kenti

Buradaki tarihi kalıntılar olasılıkla Hitit metinlerinde de sözü geçen Mabolla Kalesi’ne ait olmalı. Kale düzlüğünün güneyindeki düzlükteki irili ufaklı taşlardan oluşan ve olasıkla konut türü yerleşimlere ait yapı yıkıntıları bulunur. Bu alanın altındaki alt düzlükte II. Bin Anadolu Hitit ve I. Bin Frig ve Urartu Geleneklerini yansıtan, Karya ve Likya Bölgesinde varlığını geç dönemde de sürdüren açık hava kutsal alanları vardır.

Mabolla Kalesinin iri dikdörtgen taşlardan oluşan surlarının güneye doğru süren uzantıları oldukça iyi korunmuştur.

Sur duvarlarından aşağıya doğru sürüklenen bazı bloklar üzerinde görülen kenetler, ahşap kenet yuvaları özelliği taşır ve MÖ. 5. Yüzyıla tarihlendiği tahmin edilir. Masadağ Kuzeydeki düzlüğe yakın yerinde ise yüksek teraslar üzerine oturtulmuş ve en az 3 katlı olan ve harçlı moloz taşlarından yapılma bir ortaçağ sarayı yer alır. Mabolla’nın doğu ve batı üst yamaçlarında ve çoğu yakın zamanda soyulmuş kaya oygu mezarları yer alır.

muglakulturturizm

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login