Urla’da Sualtı Arkeoloji Müzesi Açılıyor

Urla Belediyesi, Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM) ve Vehbi Koç Vakfı işbirliği ile birlikte yürütülen Urla’da sualtı arkeoloji müzesi hizmete açılıyor.

Ankara Üniversitesi Mustafa Vehbi Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi ve Arkeopark’ın hizmete açılışı sebebiyle 17 Haziran 2015 Çarşamba günü açılış töreni düzenlenecek.

Dünyada sayılı sualtı arkeoloji müzesinden biri olacak olan merkezde; kütüphane, konferans salonu, laboratuvar, misafirhane ve arkeolojik kazılarda çıkan eserler sergilenecek.

Deneysel arkeoloji projeleri kapsamında yapılan Uluburun II, Kybele, Kiklad teknelerinin ve kazılarda açığa çıkartılan evlerin bire bir kopyalarının sergileneceği bir sergi alanın da oluşturulacağı merkezde ayrıca antik çağda üretim şekillerini gösteren her türlü dokümana da ulaşılacak.

milliyet

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login