Osmanlı’nın 427 Yıllık Meyve-Sebze Hali Günyüzüne Çıkıyor

Edirne’de Osmanlı Dönemi’nde meyve-sebze hali olarak kullanılan Selimiye Camisi Meydanı’ndaki Yemiş Kapanı Hanı kalıntılarının gün yüzüne çıkarılması için başlatılan kurtarma kazıları devam ediyor.

Selimiye Meydan Projesi’nin hayata geçirilmesi için ön şart olan Yemiş Kapanı Hanı kurtarma kazılarının geçtiğimiz Mart ayında başlayacağını duyuran Unesco Alan Yönetim Başkanı Yusuf Şamiloğlu, bu kazıların yaz başına kadar biteceğini belirtmişti.

Edirne Müze Müdürü Hasan Karakaya’nın başkanlığında İŞKUR’un Toplum Yararı Programı kapsamında çalışan ve belediye işçilerinden oluşan 60 kişilik ekip, Nisan ayından beri çalışmalarını sürdürüyor.

Yaz başlangıcında bitmesi planlanan kurtarma kazılarının %20’lik bir bölümünün tamamlandığı belirtildi. Ayrıca hanın su taşıyıcıları ve dehlizleri de belirginleşmeye başladı. Depoların ardından hanın meydanının ve var olduğu düşünülen hamamının ortaya çıkarılması çalışmaları başlayacak.

Yemiş Kapanı Hanı

Osmanlı padişahlarından III. Murad tarafından 1590’lı yıllarda şehrin hem sosyal hem de ticari merkezi olan Selimiye Camisi etrafında yaptırılan ve 100 odalı olduğu sanılan han, halkın bu alanda meyve ve sebze ihtiyacını karşılıyordu.

Bakımsızlık yüzünden harabeye dönüştükten sonra 1937 yılında yıkıldı ve 1976 yılında tescili yapıldıktan sonra üzeri betonla kaplandı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login